V Itálii vypátrána Picassova hračka v krabici od bot

Řím - Italským karabiníkům se podařil kapitální úlovek: V domě známého obchodníka u Říma vypátrali malou kytarku, mistrovskou hračku, kterou Pablo Picasso vytvořil pro svou dceru. Obchodník ukrýval vzácný předmět v krabici od bot. Informoval o tom dnešní italský tisk. Pablo Picasso (1881-1973) měl dceru Palomu s mladou studentkou umění Françoise Gilotovou, s níž se seznámil po osvobození Paříže v roce 1944. Picasso posléze daroval hračku svému příteli Giuseppu Vittoriu Parisimu.

Padesátiletý podnikatel z města Pomezia nedaleko Říma před dvěma lety tehdy již dvaadevadesátiletého Parisiho velmi snadno podvedl. Přemluvil jej, aby mu hračku půjčil s odůvodněním, že pro ni vyrobí vitrínku, v níž by mohla být uchovávána. Parisi souhlasil, aniž věděl, že kytarku už nikdy neuvidí. Parisi, který ji odkázal Muzeu moderního umění v Maccagnu u Lago Maggiore v Lombardii, letos v lednu zemřel.

Italští karabiníci po měsících vyšetřování zahájeného na popud manželky zesnulého Parisiho rekonstruovali celou cestu, kterou hračka prošla, až nakonec dospěli k oné krabici od bot, ukrývané v bohatém domě v kraji Lazio. Umělecké dílo tak nyní bude moci být předáno Muzeu moderního umění v Maccagnu, jak by si to nepochybně Picasso přál.

Picassova kytarka pro dcerku
Picassova kytarka pro dcerku