Česká televize ráda český film

Praha - Česká televize jako koproducent filmové tvorby uvedla v průběhu roku 2009 do kin 14 snímků. Opět se stala také producentem filmové tvorby, a to uvedením filmu Muži v říji. Do těchto distribučních filmů ČT vložila či ještě v roce 2010 vloží celkem 74 milionů korun finančního plnění a dále na vlastní služby a technické kapacity vyčlení 64 milionů korun. Celkem tedy částku 138 milionů korun. Česká televize se za osmnáct let své existence stala trvalým partnerem české filmové tvorby, od roku 1992 se podílela na vzniku více než 190 snímků. Na speciálních webových stránkách naleznete jejich podrobný výčet.

Koprodukční filmy České televize v roce 2009:

Ocas ještěrky– režie Ivo Trajkov, scénář Ivan Arsenjev, Jan Stehlík, kamera Klaus Fuxjager, Ramunas Greičius. Film v koprodukci endorfilm, ČT, Kaval Film, i/o post, volně inspirovaný pohádkovým motivem z povídky Boženy Němcové Anděl strážce. (více)

Peklo s princeznou– režie Miloslav Šmídmajer,námět a literární scénář Miroslav Buberle, spolupráce na scénáři Marie Poledňáková a Miloslav Šmídmajer, kamera Martin Duba. Film v koprodukci Bio Illusion, ČT, UPP. Rodinný film pro všechny milovníky pohádek a legrace. (více)

Cinka Panna– režieDušan Rapoš, scénářĽubomír Slivka, kamera Ján Ďuriš. Film v koprodukci Attack, ČT. Historický výpravný film vypráví o životních osudech slavné romské houslistky v Uhrách 18. století. (více)

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? – výtvarník a režie Jiří Barta, scénář Edgar Dutka, Jiří Barta, kamera Zdeněk Pospíšil, Ivan Vít. Film v koprodukci Bio Illusion, ČT, UPP, Krátký film Produkční, Continental film, Slovensko, AT ARMZ, Japan. Silný příběh, kde statečnost a přátelství je silnější než nástrahy zla, vypráví celovečerní kombinovaný animovaný film. (více)

El Paso – námět, scénář a režie Zdeněk Tyc, kamera Patrik Hoznauer. Snímek v koprodukciTotal HelpArt T.H.A., ČT – Televizní studio Brno. Film inspirovaný skutečnými událostmi. Strhující příběh ovdovělé romské matky sedmi dětí. (více)

Proměny – režie, námět, scénář Tomáš Řehořek. Film v koprodukci MIRACLE FILM Praha, ČT, LUMIQ Studios Torino, EMITA INVEST, Filmová škola Zlín. Vizuálně podmanivý film sleduje čtyři různé postavy, jejichž život se prolíná jen pozvolna a nahodile. (více)

Nedodržený slib – režie Jiří Chlumský, scénář Jan Novák, kamera Ján Ďuriš. Film v koprodukci, GENTA FILM s.r.o., ČT, Novinski s.r.o.Snímek, natočený podle skutečných událostí, o židovském chlapci, Martinu Friedmannovi, který se narodil na západním Slovensku a podařilo se mu uniknout deportaci do koncentračního tábora, a to díky jeho neobyčejnému fotbalovému talentu a několika šťastným náhodám. (více)

Veni, vidi, vici – režie Pavel Göbl, Jiří Chlumský, námět Marek Šmíd, scénář Radan Dolejš, spoluautor scénáře Jan Rokůsek, kamera Tomáš Juříček. Film v koprodukci Metropolitan Film, ČT, SPI International, Filip Media a Slot Game. Romantická komedie o talentovaném golfistovi, jemuž sláva stoupne do hlavy. (více)

Lištičky scénář a režie Mira Fornay, kamera Tomáš Sysel. Film v koprodukci Cineart TV Prague (ČR), ČT, Samson films Ltd. (IR), Miras, s.r.o. (SR), i/o post (ČR). Au pair Alžběta se zoufale snaží za každou cenu najít si chlapa a vytvořit si tak nový domov v Irsku.(více)

Protektor – režie Marek Najbrt, scénář M. Najbrt, Robert Geisler, Benjamin Tuček, kamera Miloslav Holman. Film vznikl v koprodukci Negativ, ČT, UPP, Soundsquare. Milostné drama manželské dvojice na pozadí dramatu válečného. (více)

Ať žijí rytíři! – scénář a režie Karel Janák, autor námětu Boris Kryštof, kamera Martin Preiss. Film v koprodukci Three Brothers Production, ČT. Dobrodružná komedie pro celou rodinu z tak trochu jiného středověku. (více)

Zoufalci – scénář a režie Jitka Rudolfová, spolupráce na scénáři Irena Hejdová, kamera Michael Kaboš. Film byl natočen v dílně Věry Chytilové na katedře režie, producentsky jej zaštítila společnost Negativ, v koprodukci ČT, FAMU. Televize veřejné služby přistoupila k této spolupráci v rámci svého programu podpory začínajících tvůrců. Tři mladé ženy a tři mladí muži odešli postupně z rodného města do Prahy, kde se jim ale nedaří tak, jak si původně představovali. Neobvyklým východiskem z nouze se pro ně stává vytvoření společné komunity na odlehlém venkovském statku. (více)

Zemský ráj to napohled – režie Irena Pavlásková, námět a scénář Tereza Boučková, kamera Diviš Marek. Film v koprodukci Cineart TV Prague, ČT, i/o post. Mrazivá komedie o tom, jak se dalo žít v 70. letech a zároveň se nenechat zmrazit. (více)

3 sezóny v pekle – scénář a režie Tomáš Mašín, námět Lubomír Drozd (na motivy knihy E. Bondyho Prvních deset let), kamera Karl Oskarsson. Film v česko–německo–slovenské koprodukci, producenti Dawson Productions, ČT, Babelsberg Film, Trigon Production, RWE, UPP, Soundsquare. Příběh milostného vztahu dvou silných individualit volně inspirovaný osudy Egona Bondyho a jeho lásky literátky Jany Krejcarové. (více)

Distribuční film České televize:

Muži v říji – Distribuční film ČT – Televizní studio Brno, scénář a režie Robert Sedláček, kamera Petr Koblovský, Trpký film o vábení. Příběh se odehrává ve skutečně existující malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. (více)