Vídeňským Zlatým sálem tančily melodie rodu Straussů

Vídeň/Praha – Jako každoročně i letos vídeňský Zlatý sál Spolku přátel hudby ožil klasikou. Tradiční galakoncert nabídl skladby Johanna Strausse otce a syna, Josefa Strausse, Eduarda Strausse, Otty Nicolaie, Jacquese Offenbacha a Hanse Christiana Lumbyea. S vídeňskou filharmonií je nastudoval a řídil Georges Prêtre. V kostýmech od Valentina tančili sólisté baletu vídeňské Státní opery a Volksopery. Za choreografií stál Renato Zanella. Koncert přenášela i Česká televize - k přehrání zde.

Prêtre světoznámý novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2010 dirigoval po velkém úspěchu v roce 2008. Francouzský dirigent přirovnal orchestr k plnokrevníkovi. „Orchestr sám má mnoho kvalit, a přesto potřebuje žokeje,“ uvedl.

Na Nový rok zní každoročně z vídeňského sálu Musikverein melodie rodu Straussů. Rodina Straussů měla blízké vazby k Francii, a proto nebude novoroční koncert ve znamení této země jen díky Prêtrovi. Tradičně na tomto koncertě zní i skladby souputníků rodiny Straussů. Letos to bude například hudba skladatele Otty Nicolaie, od jehož narození uplyne kulatých 200 let.

Rakouská veřejnoprávní televize ORF novoroční koncert přenášela již po padesáté druhé. V přestávce přímého přenosu uvedla dokument nazvaný Inside. Diváci tak měli unikátní příležitost nahlédnout do zákulisí příprav této významné hudební události. Zúčastnili se zkoušek baletu a orchestru, seznámili se s prací floristů a technického týmu ORF až do generální zkoušky.

Georges Prêtre
Georges Prêtre