Štěpán Rak – Tryzna za Jakuba Jana Rybu

Rožmitál pod Třemšínem - Ve světové premiéře dnes v kostele Povýšení svatého Kříže v Rožmitále pod Třemšínem zazněla nová skladba kytarového virtuóza Štěpána Raka – Tryzna za Jakuba Jana Rybu. Celý koncert se odehrál jako pocta tomuto českému skladateli. Štěpán Rak je skladatelem světového formátu. Spoluzakládal finskou kytarovou školu a stal se historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary v republice. Dnes kromě premiérové skladby zazněla i další jeho díla a zahrál také skladby barokního varhaníka Ivana Jelínka upravené speciálně pro klasickou kytaru.

Štěpán Rak považuje Jakuba Jana Rybu za jednoho z nejnadanějších českých skladatelů. Raka rovněž fascinoval Rybův pohnutý osud. Jakub Jan Ryba působil jako ředitel rožmitálského kůru a právě v kostele Povýšení svatého Kříže složil známou českou mši vánoční. Svůj život Ryba následně ukončil sebevraždou. Tryzna za Jakuba Jana Rybu je skladbou čistě autorskou, nicméně zaznívají v ní právě i motivy Rybových děl.

0„Skladba je to navzdory celé smutnosti onoho příběhu Rybova i velmi emotivní a splňuje cíl zobrazit nějakým způsobem jeho hudbu, jeho život i jeho tragický skon,“ představil v České televizi svou skladbu sám Rak.

Štěpán Rak
Štěpán Rak