Silvestrovské tipy: Řekněte sbohem na Netopýrovi i pod vodou

Praha - Poslední den v roce nabízí bezpočet možností, jak zamávat starému roku a potřást rukou novému. Na všelijakých silvestrovských veselicích, taškařicích a kratochvílích ho lidé mohou zadupat do země, zahnat zpěvem, nebo dokonce vystřelit z děla. Na své si přijdou ti, kteří se chtějí při meziročním lámání pobavit, ti, kteří mají potřebu se před půlnocí sportovně družit, i ti, kdo hodlají silvestrovské veselí proklimbat u televize.

PRAHA SE BAVÍ: od travesti po Brahmse

Na Staroměstském náměstí začne silvestrovské veselení ještě za bílého dne programem pro děti. Od 15:30 si mohou zatancovat rokenrol s Caktus Showbandem a zkusit prokouknout kouzelnické triky. Silvestr pro dospělé odstartuje v šest hodin. Vystoupení travesti skupiny Kočky bude střídat hudba skupin Pangea The Beatles Revival Band, Marian Greksa Band nebo Las Vegas. Sváteční trhy doprovodí hudební program až do 3. ledna, kdy z náměstí zmizí pódium i stánky. První den nového roku si mohou kolemjdoucí poslechnout árie z českých oper v podání sólistů a sboru Národního divadla a Státní opery (od 14:00). 2. a 3. ledna zahraje (od 16:00 a 19:00) ke svařáku jazz, swing nebo i historická hudba.

Do Státní opery mohou lidé zamířit ale už dnes. Nový rok tu budou vítat s šarmem operetních melodií ze Straussova Netopýra (19:00). Operní ochutnávku slibuje také Opera show na hlavním schodišti Národního muzea (16:00). Klasika čeká i na návštěvníky tradičního silvestrovského koncertu České filharmonie (16:30, Dvořákova síň Rudolfina). Zazní výhradně skladby pozdně romantického skladatele Johannese Brahmse.

Vstup do nového roku bez okna slibuje Silvestr jinak ve Vertigo clubu, kde se bude tančit po zemi bez alkoholu a kouře. Ani ostatní pražské kluby nepůjdou spát před půlnocí: Palác Akropolis chystá večer ve stylu etno, funky, latin a house (19:30); Futurum Silvestr for people, na němž zahrajou Matahari, Rybičky 48, Five o´Clock Tea a Eternal Fire (21:00); Lucerna Music Bar rozduní 80´s & 90´s videoparty a disko osmdesátek a devadesátek slibuje i Občanská plovárna.

Večer na „Občance“ zakončí půlnoční ohňostroj, jeho mnohem větší verzi uvidí Pražané od 18:00. Místem tradiční ohňostrojové show bude tentokrát sedmdesátimetrová loď, kotvící mezi Čechovým a Štefánikovým mostem. Čtvrthodinové pyrotechnické představení je inspirované Květinovým duetem z opery Lakmé a k vidění bylo už na Mezinárodním hudebním festivalu Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Hudbu od Giuseppa Verdiho, Sergeje Prokofjeva nebo Beethovenovu Ódu na radost bude přenášet i Český rozhlas Regina.

LYŽAŽI, KOLAŘI, KOŇAŘI

Připíjet, křepčit a odpalovat se bude samozřejmě i v ostatních českých městech, městečkách a vsích, mnohé z nich ale připravily i o něco nápaditější silvestrovský program. Například tradiční ohňostroj nahradí v pevnosti Josefov střelby z kasematního a polního kanonu, který je věrnou replikou svého předobrazu z napoleonských dob (od 14:00).

O kousek dál na Náchodsku – v Červeném Kostelci - se koná „sjezd na čemkoli“ (od 10:00). Pohybu bude dostatek i jinde: Na Špičáku se s pochodněmi v ruce rozloučí se starým rokem horská služba a šumavští lyžaři (17:00); z Kyjova v pravé poledne vyrazí od radnice cyklisté na silvestrovský Tour de Kyjov; ve stejný čas si vyjdou v Mašovicích na Znojemsku místní na vycházku pořádanou Správou Národního parku Podyjí; v Řásné na Jihlavsku rovnou uspořádali silvestrovský pochod pro pěší, lyžaře, kolaře i koňaře s názvem Výstup na Javořici s Vlastou Javořickou (10:00).

Ti, kteří se před večerem nechtějí příliš unavit, se mohou svézt jedním ze čtyř silvestrovských vlaků na trase Vimperk – Kubova Huť (v 7:45, 9:45, 11:45 a 13:45). A pro odvážné a otužilé je určeno koupání na řece Bečvě (14:00, Přerov) i potápění pod led (11:00, Řídelov na Jihlavsku).

PRO PECIVÁLY

Silvestrovský program nezapomíná ani na ty, kteří poslední den roku raději stráví u domácích kamen. Celodenní zábavu vedle televize nabízí i Český rozhlas. Stanice Vltava i letos přichystala celodenní monotematické vysílání, které se odehraje „v letu, na nebi, nad realitou a bez tíže“. Po rozhlasových vlnách se v domácnostech objeví báječní muži a ženy na létajících strojích a v balonech, andělé, ptáci, meluzíny, akrobaté, provazochodci, spiritisté a kominíci.