Pražská divadla přivítají nový rok tuctem premiér

Praha – Pražská divadla zahájí nový rok vskutku velkolepě, na prknech, která znamenají svět, se představí hned dvanáct premiér. První žhavou novinkou bude v Divadle na Vinohradech 8. ledna Schillerova Marie Stuartovna. Po několika předpremiérových představeních se v inscenaci režiséra Daniela Špinara, který loni zaujal Büchnerovým Vojckem, představí v titulní roli Dagmar Havlová.

V dramatu podle skutečné události, kdy byla skotská královna Marie Stuartovna v roce 1587 obviněna ze spiknutí a z vraždy svého druhého manžela, se dále objeví například Lucie Juřičková, Jan Šťastný, Jaroslav Satoranský, Ivan Řezáč a Daniel Bambas.

O den později představí Švandovo divadlo inscenaci nazvanou Peníze od Hitlera, která je adaptací románu Radky Denemarkové oceněného cenou Magnesia Litera. Režisérem groteskně hořkého příběhu o tom, jak se na člověku podepisují dějiny, je Michal Lang. Hlavní roli ztvární Marie Málková, držitelka tří cen Alfréda Radoka z let 2001 až 2003.

Na další premiéru mohou diváci vyrazit 12. ledna do Činoherního klubu, který uvede hru chorvatského autora Miroslava Krleži s názvem Léda (Manželskonemanželská povídka) v úpravě a režii Ladislava Smočka. V této psychologické studii scén z manželského i nemanželského života, přesahující až do grotesky, vystoupí Petr Nárožný, Dana Černá, Ondřej Vetchý, Nela Boudová a Mojmír Maděrič.

Činohra Národního divadla uvede 16. ledna na své Nové scéně hru Samuela Becketta Čekání na Godota. V režii Michala Dočekala bude tento text z roku 1953, který tehdy znamenal mezník ve vývoji moderního divadla, příležitostí pro Davida Matáska, Davida Prachaře, Ondřeje Pavelku a Jana Kačera.

Ve Stavovském divadle se 23. ledna objeví nová verze Mozartovy opery Cosi fan tutte v nastudování slovensko-českého režiséra Martina Čičváka. První měsíc nového roku uzavře v Divadle Kolowrat scénické čtení Národní čítanka, které zmapuje osudy vynikajícího scenáristy a režiséra Pavla Juráčka, signatáře Charty 77. Inscenace bude vycházet z jeho deníků z let 1959 až 1974, které před sedmi lety vydal Národní filmový archiv.

Týden předtím uvede Státní opera Praha premiéru Čajkovského baletu Spící krasavice v adaptaci jednoho z nejvýraznějších evropských choreografů současnosti Yuriho Vámose. Režisér a umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot chystá na 21. ledna adaptaci filmového scénáře finského scenáristy a režiséra Akiho Kaurismäkiho Muž bez minulosti.

Novinku ohlašuje v lednovém programu také pražská Ypsilonka. Pod názvem (Tmavomodrý) svět uvede 29. ledna divadelně-hudební koláž studentů Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty na motivy života a písní Jaroslava Ježka. Také v Disku se v polovině měsíce objeví studentská inscenace nazvaná Markéta, dcera Lazarova. Divadlo v Celetné zařadí 30. ledna premiéru scénického čtení jednoaktové hry Rozhovor.

Většina inscenací se ponese ve vážném duchu, ale první měsíc nového roku přesto skončí vesele. Divadlo Bez zábradlí totiž po několika předpremiérách představí 30. ledna pod názvem 2x Woody Allen s podtitulem Láska a nevěra dvě sexy komedie na jedno téma z pera tohoto populárního amerického filmaře.

W. A. Mozart
W. A. Mozart