Příbuzní a kolegové se rozloučili s Milenou Dvorskou

Praha - S herečkou Milenou Dvorskou se dnes na pražském Vyšehradě rozloučili příbuzní, přátelé a kolegové. Divadelní a filmová herečka zemřela ve věku 71 let těsně před Vánocemi, 22. prosince. Do paměti lidí se zapsala hned svou první rolí Marušky z pohádky Byl jednou jeden král, do níž si ji vybral Jan Werich. Naposledy ji diváci mohli vidět ve filmové komedii Ať žijí rytíři!

V kostelních lavicích zasedly kromě příbuzných například herečky Eliška Balzerová, Jana Štěpánková, Lilian Malkinová a Dana Syslová. Květiny své zesnulé kolegyni přinesli také herci Tomáš Hanák a Milan Šteindler.

Vyšehradský kostel byl uzavřen pro veřejnost

Rozloučení bylo sice součástí mše, kostel byl ale pro veřejnost uzavřen a zaměstnanci správy kapituly dovnitř pouštěli příchozí pouze na pokyn rodiny. Běžní ctitelé se tak s herečkou rozloučit nemohli.

Na úvod obřadu, který trval hodinu, zazněl úryvek z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Hereččin velký talent a řadu jejích rolí, které udělaly radost mnoha divákům, poté během mše připomněl vyšehradský probošt Antonín Doležal. Osobním vzkazem zesnulé nahradila běžnou pohřební řeč její přítelkyně, režisérka a dramaturgyně Helena Glancová.

0Milena Dvorská studovala zdravotnickou školu, poté byla i bez maturity přijata na pražskou DAMU. Po jejím absolvování se stala členkou pražského Divadla E. F. Buriana, kde působila až do roku 1991, kdy byla tato scéna zrušena. Začátkem 70. let přešla na dva roky do Divadla za branou Otomara Krejči. Později hrála v Divadle Na Fidlovačce a v Divadelní společnosti Háta.