První čtvrtletí v kinech: Holmes, Katka, Kawasaki a Projekt 100

Praha - Filmové hity slibuje už první čtvrtletí tohoto roku. Na plátna se dostane desítka domácích projektů, ale například i poněkud jiný Sherlock Holmes s Robertem Downeyem jr. v titulní roli. Ostrý start bude mít 7. ledna Hřebejkova a Jarchovského Kawasakiho růže, která byla představena před Vánoci ve třech kinosálech, aby mohla být zařazena do soutěže o České lvy. Jejich nominační večer se uskuteční 6. února v pražském kině Lucerna. Prestižní křišťálové sošky převezmou laureáti 6. března tradičně ve Velkém sále Lucerny.

V kinech se objeví i dva dokumenty, Katka Heleny Třeštíkové koncem února a 25. března Český mír autorů Českého snu Víta Klusáka a Filipa Remundy. Součástí snímku, který podle nich popisuje „český boj o radar“, bude i americká cesta s Mirkem Topolánkem a setkání s Georgem Bushem. Hodinový dokument o architektovi Janu Kaplickém, který o něm natočila režisérka Olga Špátová s jeho manželkou Eliškou, bude mít premiéru až v polovině dubna pod názvem Oko nad Prahou. Autor kontroverzního návrhu budovy Národní knihovny se dokončení snímku nedožil, zemřel loni v lednu.

První čtvrtletí slibuje premiéru Habermanova mlýna režiséra Juraje Herze a také snímku Ženy v pokušení. Režisér Jiří Vejdělek do něj obsadil Elišku Balzerovou, Lenku Vlasákovou, Veroniku Kubařovou, Jiřího Macháčka a Romana Zacha. Do kin bude uveden v polovině března.

Čerstvý Projekt 100 bude zahájen 14. ledna

Filmoví fanoušci ocení nejen osm příspěvků do letošní přehlídky Projekt 100, jejíž šestnáctý ročník bude zahájen 14. ledna, ale například i projekt Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse. Do povědomí vešel i kvůli herecké účasti Heatha Ledgera, který zemřel během natáčení. Předpremiéru měl 1. ledna v pražském kině Lucerna, která tak vstoupila do 101. sezony.

Začátkem března se na filmová plátna dostane muzikál Roba Marshalla, tvůrce oscarového Chicaga, nazvaný Nine. Účinkují v něm například Daniel Day-Lewis, Marion Cotillardová, Penélope Cruzová, Nicole Kidmanová, Judi Denchová, Kate Hudsonová a také Sophia Lorenová.

Do doby pádu apartheidu v Jihoafrické republice zavede diváky rovněž začátkem března film Clinta Eastwooda Neporažený. Státníka Nelsona Mandelu v něm ztvárnil populární Morgan Freeman, jeho protihráčem bude Matt Damon.

Nine
Nine