Česká filharmonie vítá nový rok

Praha - Díla Dmitrije Šostakoviče a Petra Iljiče Čajkovského zazní na dnešním novoročním koncertě České filharmonie (ČF). Šostakovičův První houslový koncert a Čajkovského „Patetickou“ s orchestrem nastudoval ruský dirigent Alexander Vedernikov, hudební ředitel a šéfdirigent Velkého divadla v Moskvě. Sólistou v Šostakovičově koncertě bude houslista litevského původu Julian Rachlin.

„Měli jsme na zkoušení dva dny. Při tomto tempu velmi záleží na tom, do jaké třídy orchestr patří. Česká filharmonie je vynikající orchestr a tak si myslím, že dva dny jsou docela v pohodě. Nejraději diriguji tam, kde jsou dobré sály. Preferuji dobrou akustiku a také hodně záleží na posluchačích a nemusí to být vždy hlavní město. Tam, kde je příjemné prostředí, tam to mám rád,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 Alexander Vedernikov.

Dirigent Alexander Vedernikov působil v čele moskevského Velkého divadla od roku 2001. Za tuto dobu na jeho scéně připravil řadu významných inscenací. „Velké divadlo, to je strašně těžká práce. Divím se, že jsem to celých osm let vydržel. K mému odchodu bych zkráceně řekl, že názory na to, jak má vypadat Velké divadlo, které bych vedl já a které vedla administrativa, se v jeden moment velice lišily. Na jednu stranu ten odchod trochu mrzí, ale na straně druhé takové divadlo vás stoprocentně pohltí. Nyní jsme spokojenější, mohu tam dirigovat jako host a jsem svobodnější a mám třeba více času pro rodinu a podobně,“ řekl dále v rozhovoru dirigent.

Věnuje se i symfonickému repertoáru a diriguje řadu mezinárodních těles -Londýnský filharmonický orchestr, Tokijský filharmonický orchestr či drážďanskou Staatskapelle. Houslista Julian Rachlin (1974) spolupracoval s významnými světovými orchestry, mimo jiné Londýnským symfonickým orchestrem, a s mnoha uznávanými dirigenty, mezi něž patří Vladimír Aškenazy či Herbert Blomstedt.

Rok 2010 přivítala filharmonie již na tradičním silvestrovském koncertu 31. prosince hudbou Johannesa Brahmse. Vedle slavného Koncertu pro housle a orchestr D dur filharmonie pod vedením Eliahu Inbala zazněla Variace na Haydnovo téma B dur a výběr z oblíbených Uherských tanců.

Česká filharmonie má před sebou druhou polovinu 114. sezony a půl roku pod vedením generálního ředitele Vladimíra Darjanina. Ten sklízí řadu záporných reakcí, ministerstvo ho například před koncem loňského roku kritizovalo za audit ČF a za to, že vykonává funkci generálního ředitele významné kulturní instituce „jako melouch“ a hrozí mu střet zájmů.

Vladimír Darjanin
Vladimír Darjanin