M. Dočekal jediným kandidátem interního výběrového řízení ND

Praha - Šéf činohry Národního divadla v Praze (ND) Michal Dočekal se bude ucházet o tuto funkci i pro období 2011-2015. Po schůzce s ním to oznámil ředitel ND Ondřej Černý. Dočekal je v čele souboru od roku 2002 a na tuto funkci je podle výsledků interního výběrového řízení jediným kandidátem. Příslušná komise se před časem dohodla na osmi předních divadelnících, které vyzvala k účasti na konkurzu, ani jeden z nich však neprojevil zájem.

Přestože členové Rady ND považují Dočekalovo působení v čele činohry za úspěšné, navrhli vyhlásit na tuto funkci vzhledem ke strategickému postavení činohry ND v českém divadelnictví interní výběrové řízení. Těmi, které výběrová komise navrhla, byli Miroslav Krobot, Hana Burešová, Jan Antonín Pitínský, Vladimír Morávek, Radovan Lipus, Martin Čičvák, Dušan Pařízek a David Radok. Ani jeden z navrhovaných se však konkurzu nechtěl zúčastnit. Mezi důvody, které vysvětlují neúčast oslovených, jmenoval Černý jejich pracovní závazky přesahující rok 2011, absenci ambice vykonávat funkci šéfa činohry ND i nechuť kandidovat proti jejímu současnému šéfovi.

Dočekal se podle Černého těší vzácně jednotné podpoře hereckého souboru. „Jsou naplněny všechny předpoklady, aby šéf činohry ve své práci pokračoval. Nicméně nás ještě čeká spousta práce,“ dodal Černý. Dočekal v únoru zpracuje koncepci, kterou doručí řediteli a Radě Národního divadla. Na zasedání 5. března k ní rada zaujme stanovisko.

Michal Dočekal vede činohru české první scény od svých 37 let od července 2002. V letech 1991-1994 byl režisérem Divadelního spolku Kašpar, pak uměleckým šéfem a režisérem Divadla Komedie. Ve funkci šéfa činohry zavedl mimo jiné úspěšný projekt Bouda. Před svým nástupem do ND už připravil v Divadle Kolowrat Joyceovy Vyhnance (1994) a Beckettovy Šťastné dny (1998). V současné době studuje pro Novou scénu ND Beckettovo Čekání na Godota, ve kterém se objeví Ondřej Pavelka, David Prachař, David Matásek a Jan Kačer. Premiéra bude 16. ledna.

Nezájem o první činohru

Šéf poradní výběrové komise a rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Václav Cejpek za odmítnutím oslovených vidí mizerné podmínky pro řízení divadel. „Neumím si představit, že by se to stalo třeba v Rakousku nebo Německu. …že by tam nikdo z významných umělců neměl zájem řídit po určitý počet let první činoherní scénu země,“ uvedl Cejpek v dnešních Lidových novinách. Posledních Dočekalových režií si cení, podle něj ukazují, že to je režisér, který vyzrává do silné osobnosti, která ví, co je evropské divadlo.

Za rok a půl skončí funkční období i šéfovi baletu Petru Zuskovi. Rada Národního divadla se už loni v červnu rozhodla doporučit řediteli, aby ho jmenoval na další čtyři roky. Tento postup zdůvodnili její členové tím, že Zuska je mimořádná osobnost, která by v Česku jen těžko hledala konkurenci. Balet pod jeho vedením dosahuje velmi dobrých výsledků, kontinuita bude zárukou kvalitního vývoje baletního a tanečního umění v Národním divadle, domnívají se členové rady.