Skutr vjíždí do La Fabriky nejen za La Putykou

Praha – Dvě inscenace divadelní skupiny Skutr (režisérský tandem Martina Kukučky a Tomáše Trpišovského) obnoví v návaznosti na divácký úspěch inscenace La Putyka své starší projekty. Na scénu La Fabriky se vrátí představení 8 – polib prdel kosům a Mistr a žák, nominovaná na Cenu Sazky a Divadelních novin a Cenu Alfréda Radoka. Skutr také chystá projekty zbrusu nové.

„Máme pocit, že ještě mohou být aktuální. Z repertoáru jsme je byli nuceni stáhnout, protože jsme jako nezávislý soubor neměli finanční prostředky na jejich udržení. Po dohodě s La Fabrikou tento problém odpadá,“ vysvětlil Kukučka. Obnovené premiéry ale budou oproti původní podobě představení upraveny. „Hlavně one man show Rosti Nováka 8 - polib prdel kosům, která je velmi dokumentární, by se měla svým způsobem změnit, protože i Rosťův život se malinko posunul,“ potvrdil Trpišovský.


Inscenace Mistr a žák (11. a 13. ledna a 9. února) vznikla původně pro prázdninovou atmosféru festivalu Letní Letná. Tvůrci ji označují za recyklovanou komedii dell'arte á la Tarantino. Propojuje akrobacii, moderní taneční a fyzické divadlo, techniky bojových umění, slovní improvizaci a živou muziku.

One-man show 8 – polib prdel kosům (7., 8. a 26. ledna a 16., 17. a 18. února) je také plná akrobacie. Historii slavné rodiny včetně velkolepých loutek a domácích filmových záznamů vypráví Rostislav Novák z osmé generace potomků kočovného loutkáře Matěje Kopeckého.


Skutr také pro tento rok chystá tři nové projekty - Kultovní představení, Klauni a Muži. Na prvním začali s Vojtěchem Dykem a Jakubem Prachařem pracovat už v těchto dnech. „Půjde o hudebně divadelní projekt, jímž chceme navázat na úspěšné hudební improvizace obou aktérů na Fringe Festivalu ve skotském Edinburghu a na práci Goebbelsova Schwarz auf Weiss pro festival Struny podzimu,“ prozradil Trpišovský.

Jeho i Martina Kukučku letos čeká i režírování v Polsku, oratorium Le Roi David Arthura Honeggera s orchestrem Berg, projekt pro Národní divadlo v Praze a dva velké zájezdy do Asie.

0Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský patří mezi nejzajímavější a nejuznávanější režiséry mladé generace. Jejich skupinu tvoří například Dora Bouzková, Jakub Kopecký, Rostislav Novák, Jakub Prachař, Vojtěch Dyk, Josef Rosen, Zuzana Stavná, Adéla Laštovková Stodolová a Petr Kaláb. Jejich představení kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, světelný design, text a hudbu. Skutr byl třikrát nominovaný v kategorii Talent roku cen Alfréda Radoka. Prezentoval se na řadě festivalů v Česku i v zahraničí. S velkým úspěchem dvaadvacetkrát reprízoval inscenaci Plačky na festivalu Fringe v Edinburghu.