Rok 2009 – rok Hollywoodu

Los Angeles/Praha - Přesto, že se rok 2009 stal synonymem finanční krize, americký filmový průmysl si připsal rekordní zisky. Tržby v amerických kinech poprvé v historii překonaly hranici 10 miliard dolarů. Transformers, Harry Potter a princ dvojí krve nebo sága Twilight to jsou nejúspěšnější tituly americké filmové sezóny. Rekordním tržbám výrazně napomohl Avatar Jamese Camerona, který sám neustále přepisuje historické tabulky. Za 17 dní vydělal více než jednu miliardu dolarů neboli v přepočtu jednu miliardu korun za každý den promítání.

„Jako tradičně se studia snažila sázet na jistotu, a pokud natáčela nějaké drahé filmy, tak se jednalo o pokračování. Nezapomeňme, že studio dostává z tržeb přibližně polovinu, takže kdyby nevydělal, co vydělal, tak by se studio dostalo do problémů,“ upozornil filmový kritik František Fuka.

Zdá se, že finanční krize americkému filmu paradoxně prospěla. „Hollywood v 30. letech, v době, kdy byla největší krize, nesmírně vzrostl. Takže to je evidentně dané také tím, že lidé chodí do kina, aby si odpočinuli, uvolnili se,“ uvažuje další filmový kritik Kamil Fila. 

Dle filmových odborníků je tak největším strašákem současnosti fenomén filmového pirátství. Producenti se proto snaží maximálně vytížit distribuční síť. „Hollywoodská studia čím dál tím lépe zvládají filmy propagovat. Nasadit je v obrovském množství kopií první týden do kin, na tom se vydělává nejvíc,“ doplnil Fila.

Vydavatelství Quigley Publishing Company také každoročně provádí průzkum u provozovatelů kin a od roku 1932 sestavuje žebříček, kde kromě výdělků se do pořadí promítá i průzkum u majitelů kin, kteří se vyjadřují k tomu, jak podle nich pouhá přítomnost té které hvězdy ve filmu láká diváky do kina. V loňském roce přilákala z hollywoodských hvězd nejvíce diváků do amerických kin Sandra Bullocková. Pětačtyřicetiletá herečka, která se objevila ve třech filmových novinkách, porazila takové hvězdy, jako jsou George Clooney či Denzel Washington.

Druhý skončil Johnny Depp, který loni zazářil ve filmu Veřejní nepřátelé. Za ním následují Matt Damon, George Clooney, Robert Downey Jr, Tom Hanks, Meryl Streepová, Brad Pitt, Shia LaBeouf a Denzel Washington. Naposled žebříček ovládla žena v roce 1999, kdy byla „nejvýnosnější“ herečkou Julia Robertsová.

Český, a dokonce evropský filmový průmysl se nedá s tím americkým vůbec srovnávat. V roce 2009 bylo ve Spojených státech a v Kanadě prodáno více než jeden a půl miliardy vstupenek. Severoamerický kontinent spolyká více než 35 % ze všech prodaných vstupenek na světě, což z něj činí největší filmový trh světa.

Harry Potter a Princ dvojí krve
Harry Potter a Princ dvojí krve
Více fotek
  • Harry Potter a Princ dvojí krve zdroj: www.imdb.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/972/97136.jpg
  • Sandra Bullocková autor: Aarif Iman, zdroj: Photo Bucket http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1338/133702.jpg
  • Johnny Depp na prezentaci snímku Tima Burtona Alenka v říši divů zdroj: www.imdb.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1012/101130.jpg