Fotograf Martin Sidorják mapuje proměny Prahy prostřednictvím kola

Praha - Pět desítek snímků na téma Cyklistika jako alternativní doprava v Praze vystavuje ve smíchovské galerii Portheimka držitel ocenění Grant Prahy pro loňský rok Martin Sidorják. Cenu pražského primátora získal v soutěži Czech Press Photo 2008 jako stipendium pro dokumentaci proměn hlavního města za jeden rok. Jako první z dosavadních patnácti držitelů grantu se zaměřil na problematiku sportu v Praze.

Zdroj: Czech Press Photo Autor: Martin Sidorják

„Grant uděluje pražský primátor na fotografování hlavního města z nejrůznějších aspektů, ať už jde o proměny sociální, architektury, nových staveb, nebo prorůstání Prahy do okolní krajiny. Vzhledem k tomu, že šlo o první projekt se sportovní tématikou, rozhodl se právě pro něj,“ řekla prezidentka soutěže Czech Press Photo Daniela Mrázková.

O stipendium na fotografování pražských proměn mohou žádat účastníci soutěže Czech Press Photo. Povinností držitele grantu je po roce práce odevzdat pražskému magistrátu dva soubory fotografií pro archivní a výstavní účely. Sidorjákův projekt byl vybrán zhruba ze stovky soutěžících.

„Kolo má v Praze velkou budoucnost. Je to součást alternativního pohybu. Schází mi však propojenost tras a podmínky pro cyklisty zejména v centru,“ řekl Sidorják o své motivaci. Připustil, že fotografie jsou mnohdy výtvarné a neukazují problémy.

Šestačtyřicetiletý Martin Sidorják

se vyučil jako filmový laborant, pracoval v oddělení reportáží Družstva Fotografia Praha a poté se stal fotoreportérem sportovního týdeníku Stadion a deníku Práce. Od roku 1996 je volným fotografem. Mezi jeho klienty patří Český tenisový svaz, Svaz lyžařů ČR nebo Český fotbalový svaz. Je držitelem několika ocenění soutěže Czech Press Photo.

Mezi dosavadními držiteli Grantu Prahy jsou známí čeští fotografové Jaroslav Kučera, Jan Ságl, Karel Kuklík, Karel Cudlín, Herbert Slavík, Jiří Křenek, Jan Schejbal, Jan Zátorský nebo Dana Kyndrová. Věnovali se vesměs sociální tématice, architektuře, životnímu prostředí a známým pražským osobnostem.

Martin Sidorják - Cyklistika jako alternativní doprava v Praze
Martin Sidorják - Cyklistika jako alternativní doprava v Praze