Kutnohorská iluminace by se měla stát kulturní památkou

Kutná Hora - Středověká knižní iluminace, kterou v prosinci vydražil Středočeský kraj v Londýně za více než 17 milionů korun, by se měla stát kulturní památkou. Galerie Středočeského kraje o její zápis na seznam požádá do konce měsíce. Odborníci tvrdí, že kutnohorské dílo z 15. století lze srovnat pouze s fragmentem Dalimilovy kroniky, který před časem koupila Národní knihovna a který v příštích měsících prohlásí vláda na návrh ministerstva národní kulturní památkou.

„Zapíšeme to hned, tak do 14 dnů od podání žádosti. Je to mimořádně cenné bohemikum, o hodnotě díla vůbec nepochybujeme,“ řekla Petra Ulbrichová z oddělení ochrany kulturních památek.

O nejvyšší stupeň památkové ochrany, tedy národní kulturní památku usiluje i Galerie Středočeského kraje pro kutnohorskou iluminaci. Podle Ulbrichové se však dílo musí nejprve stát kulturní památkou.

Iluminace se stane ozdobou velké mezinárodní výstavy o umění za vlády Jagellonců, kterou středočeská galerie otevře na jaře 2012 v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. „Bude to velký projekt typu Rudolf II. a Praha,“ řekl šéfkurátor galerie Ondřej Chrobák. Připomněl tak reprezentativní výstavu, která se za velkého zájmu konala v roce 1997 v Praze.

Galerie Středočeského kraje chce iluminaci věnovat samostatnou výstavu v Jezuitské koleji, která dílo představí v kulturním kontextu doby. Zároveň ukáže Kutnou Horu 15. století jako město stříbra.

Kutnohorská iluminace
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24