Zlaté ruské hlasy Alexandrovců opět v Česku

Praha - Pod označením Zlaté hlasy Ruska se představí pěvečtí sólisté souboru Alexandrovci, podpořeni nejlepšími sólovými tanečníky a také vybranými hudebníky tělesa. Podle pořadatelů je turné vzhledem k jeho věku pravděpodobně poslední příležitostí vidět na pódiu Vasilije Štefucu, který bývá hudebními odborníky srovnáván s Josém Carrerasem či Plácidem Domingem. Turné bylo zahájeno včera v Plzni, po pražském vystoupení je možné soubor dále vidět 8. ledna v Hradci Králové a o den později v Brně.

Koncerty sólistů se nesou v uvolněném, komornějším duchu, proto tentokrát jejich dějištěm nejsou velké haly, ale menší prostory, jako jsou vedle pražského Kongresového centra Dům kultury Inwest Plzeň, Kulturní centrum Aldis v Hradci Králové a brněnské Bobycentrum.

Novoroční koncerty sólistů Alexandrovců navazují na loňské úspěšné evropské turné, během kterého se v červnu i v České republice představili nejen Alexandrovci, ale i nastupující generace sboru. Na pódiu se tak objevilo 143 zpěváků, hudebníků a tanečníků s osvědčenými hity Kaťuša, Kalinka a dalšími. Vystoupili v kostýmech letců, tankistů, námořníků a dalších vojenských profesí. Jako hosté zazpívali Eva Pilarová a Petr Kolář.

Alexandrovci se veřejnosti poprvé představili 12. října 1928

Tehdy se jmenovali Soubor rudoarmějské písně a tvořilo ho 12 mužů - osm zpěváků, dva tanečníci, harmonikář a recitátor.

Soubor založil hudební skladatel, dirigent, sbormistr a pedagog Alexandr Vasiljevič Alexandrov, mimo jiné autor sovětské i současné ruské státní hymny, který stál v jeho čele až do své smrti v roce 1946. Od té doby nese proslulý soubor jeho jméno - Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova. Dnes má 200 zaměstnanců, z toho 140 umělců, skládá se z orchestru, pěveckého a tanečního sboru a ve vyprodaných sálech sklízí bouřlivé ovace po celém světě.

2

Po rozpadu Sovětského svazu vystupovali Alexandrovci mimo jiné před církevními hodnostáři jak v Rusku, tak v zahraničí. Zpívali také na koncertech se známou finskou hudební skupinou Leningrad Cowboys a jsou interprety ústřední skladby z filmu Hon na ponorku.

Alexandrovci
Alexandrovci
Více fotek
  • Alexandrovci zdroj: www.tesla-arena.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/934/93340.jpg
  • Sbor ruských armádních hudebníků už zpívá a tančí 80 let. zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/447/44696.jpg