Elvis Presley - král je mrtev, ať žije král

Memphis - Život Elvise Presleyho (8. 1. 1935 - 16. 8. 1977) byl ztělesněním amerického snu. Pocházel z nuzných poměrů a chtěl se stát elektrikářem. Svým zpěvem ale dobyl svět. Získal úspěch a bohatství, ale sláva ho nakonec pohltila. Zpěvákův život sice vyhasl před více než třiceti lety, jeho hvězda však září dál. Zbožňovaný král rokenrolu je totiž „stále mezi námi“, jak tvrdí jeho fanoušci. Ve výběru hudebních umělců, kteří prodali v historii nejvíce hudebních nosičů, se Presley umístil na druhém místě hned za Beatles. Odhady prodeje hudebních nosičů krále rokenrolu se pohybují mezi 600 miliony až miliardou kusů. Presley je tak považován za nejvýdělečnějšího sólového umělce v historii.

„Zazpíval cokoli, nikdy jsem neviděl takovou všestrannost,“ s obdivem popsal Presleyho pěvecké schopnosti zpěvák Shawn Nielsen z jeho doprovodného sboru. Presley na jevišti své fanoušky dováděl k „šílenství“, jako kdyby z jeho těla vycházela elektřina. Směs country a blues v podání bílého Jižana s černošským hlasem přinesla něco, co tu do Elvisova nástupu nebylo. Hlas mladého Presleyho mnozí označují za „nejlepší v rockové historii“.

Elvismanie

Video Události, komentáře o Elvisu Presleym
video

Události, komentáře o Elvisu Presleym

Přestože z počátku na pěveckou dráhu nepomýšlel, muzikant v něm brzy zvítězil. Už v roce 1953 zamířil poprvé osmnáctiletý Elvis do nahrávacího studia vyzkoušet si, jak bude jeho zpěv znít. O dva roky později se Presleyho jako manažer ujal Tom Parker a odstartoval tak Elvisovu cestu na vrchol. Parker mu vyjednal vystoupení v celonárodní televizi, obrovská popularita přišla hned vzápětí a následovala nejlepší léta jeho pěvecké kariéry.

Presleyho hity napomohly tomu, že se rokenrol stal hudebním i životním stylem. Fenomenální úspěch mu přinášel milionové zisky, i když mezi lety 1961 až 1969 živě prakticky nevystupoval. Fakt, že Elvisova popularita zaručovala obrovské příjmy, byla voda na mlýn manažera Parkera, kterému ke konci zpěvákova života smlouvy zajišťovaly až poloviční podíl na zisku. V roce 1964 zasáhla Spojené státy „Beatlemanie“ a Elvis začal vedle mladých Angličanů působit poněkud staromódně.

Návrat na výsluní pro Presleyho znamenal rok 1969, kdy se vrátil k živým vystoupením v Las Vegas. Po celých Spojených státech koncertoval i na počátku 70. let, nikdy však v zahraničí. Se slávou spojený divoký životní styl se postupně začal projevovat na jeho zdraví. Elvise v té době také hodně poznamenal rozpad manželství. Pravidelně bral utišující i povzbuzující léky, přejídal se, pil. A pomalu se začal proměňovat ve svou vlastní karikaturu. Naposledy stál Elvis na jevišti necelé dva měsíce před svou smrtí.

Hvězda „záhrobních“ hitparád

Zemřel 16. srpna 1977 ve 42 letech. Jeho smrt ještě posílila zpěvákův kult. Jen za jeden den po jeho smrti se prodalo na 20 milionů desek. Presley se i dnes stále objevuje v novinách a časopisech, má zástupy fanoušků a stovky imitátorů po celém světě. Dům v americkém Memphisu (zvaný Graceland), ve kterém zpěvák bydlel až do své smrti, ročně navštíví kolem milionu lidí a je tak druhým nejnavštěvovanějším domem v USA (hned po Bílém domě).

Odhady říkají, že rokenrolový král prodal asi miliardu nosičů. Pravidelně boduje i v „záhrobních“ hitparádách, tedy žebříčcích těch, co vydělávají značné sumy i po smrti. Podle průzkumu společnosti CBS je sedm procent (tedy asi 21 milionů Američanů) přesvědčeno, že Elvis nezemřel. A o tom, že jméno Presley má v hudebních kruzích stále zvuk, svědčí i fakt, že hudební vydavatelství Universal Music nabídlo exkluzivní smlouvu šestnáctiletému Benjaminu Presleymu Keoughovi, vnukovi hvězdného Elvise a synovi jeho jediné dcery Lisy Marie.