Protektor míří za americkým publikem

Praha - Herci Jana Plodková a Marek Daniel, spolu s režisérem Markem Najbrtem, scenáristou Benjaminem Tučkem a producentem Milanem Kuchynkou osobně představí film Protektor na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs. Jeho 21. ročník se koná od 5. do 18. ledna 2010. Protektor bude uveden na třech projekcích (9.1. v 19 hod.,  11.1. v 16 hod. a 13.1. v 8.30 hod.). Na festivalových web stránkách je vyzdviženo především pozoruhodné, neotřelé umělecké vyznění snímku, příběhu osudové lásky manželské dvojice Hany a Emila, která na pozadí válečného dramatu v letech 1939 až 1942 prožívá vlastní drama soukromé.

Festival v sekci Awards Buzz: Best Foreign Language Film tradičně nabízí nejucelenější přehlídku filmů, které aspirují na nominace na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Letos bude v Palm Springs v této sekci k vidění 41 filmů, „Jsme hodně zvědaví na reakce amerického publika. Jestli budou pokračovat ty pozitivní, které máme z dosavadních  projekcí v USA, jak z festivalu v Denveru, tak dalších prezentací, tak budeme spokojení,“ říká producent Milan Kuchynka.

Film Protektor do klání o oscarové finále za Českou republiku vyslala Česká filmová a televizní akademie v září 2009. Od té doby produkční tým společnosti Negativ pracuje na účinné propagaci filmu v USA tak, aby se dostal do povědomí diváků, potažmo členů Americké filmové akademie, kteří budou vybírat pět nominovaných snímků. Bezprostředně po Palm Springs Protektora uvidí také publikum festivalu JFF v New Yorku (14. až 22. ledna).

Českou premiéru měl Protektor 22. září, světu se představil na Londýnském filmovém festivalu 28. října a v listopadu získal cenu pro nejlepší hraný film na prestižním Starz Denver Film Festival. Film vznikl podle scénáře Roberta Geislera, Benjamina Tučka a Marka Najbrta -  který jej také režíroval, ve společnosti Negativ v koprodukci s Českou televizí a společnostmi UPP a Soundsquare.