Výstavní síň v Chrudimi zahájila provoz provokativní výstavou

Chrudim - Vernisáží hyperrealistických obrazů Karla Balcara a Jana Gemrota s názvem Na vlastní oči dnes v Chrudimi zahájila svou pravidelnou činnost Výstavní síň v Chrudimi. Je umístěna v horním patře divadla Karla Pippicha a chce se zaměřovat na tvorbu mladé generace českých výtvarníků. Hned první expozice by měla vzbudit u veřejnosti výraznou odezvu. Výstavu připravila kurátorka a historička umění Kateřina Tučková, která bude s chrudimskou galerií spolupracovat celý letošní rok. Pro výstavní síň připravila čtyři výstavy.

„Měla by přilákat nejen tradiční návštěvníky výstav, ale i mladé lidi a studenty. Kurátorka Kateřina Tučková záměrně vybrala hyperrealistické malby, které mohou být pro někoho hodně provokativní až šokující,“ uvedl produkční výstavní síně Jiří Zahradník.

Zvláště obrazy Karla Balcara se až s naturalistickou věrností věnují řídce zobrazovaným tématům. Návštěvníci tak mohou spatřit pitvu zemřelého, prováděnou interrupci či felaci. I další, méně explicitní díla nesou příchuť násilí a erotiky. Podle Zahradníka si kompozice Karla Balcara získaly ohlas i za hranicemi republiky, znalci jeho dílo považují za velmi celistvé, propracované a především technicky nedostižné.

Také Jan Gemrot se věnuje tematice násilí. Ve svém širokém cyklu Kidnapped - Unesená, vězněná, z něhož část představil na výstavě Normální malba v pražském Mánesu, tematizuje násilné činy, které jsou zaznamenané v policejních ročenkách vycházejících za minulého režimu. Na obrazech nechybí ani erotické prvky.

Kateřina Tučková vloni realizovala například výstavní projekt Normální malba ve Výstavní síni Mánes, mezinárodní projekt Our House Is Your House v Drážďanech a Mnichově nebo v roce 2008 projekt Transfer ve WhiteBOX Gallery v Mnichově a v České národní budově v New Yorku. Je také organizátorkou ocenění pro mladé malíře ARSkontakt.

Výstavní síň Chrudim
Výstavní síň Chrudim
Více fotek
  • Výstavní síň Chrudim zdroj: Chrudim http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1345/134462.jpg
  • Karel Belcar / Ruce zdroj: Of. stránky Karla Balcara http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1345/134453.jpg
  • Jan Gemrot / Kafka zdroj: Jan Gemrot http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1345/134456.jpg