V Telči hračky nestárnou

Telč – Netradiční celoroční výstavu hraček připravil zámek Telč. Exponáty budou obměňovány podle ročních období – například po otevření ve druhé polovině prosince byla výstava laděna vánočně. V rozsáhlé expozici Hračky nestárnou si až do konce roku mohou návštěvníci připomenout, s čím si české děti hrály od 20. do 80. let minulého století – panenky, autíčka, plyšové medvědy i dětský kulečník nebo bagr.

Hračky byly zapůjčeny z jiných jihočeských zámků, z rodinného muzea v Rychnově nad Kněžnou a také od soukromých sběratelů z Telče a okolí. Sběratelé si hraček našich prababiček velmi cení - k nejvzácnějším exponátům patří funkční mechanické hračky, za některé kousky by se dnes dalo pořídit třeba auto.

„Oceňuji hračky i z řemeslného hlediska, určitě byly propracovanější než dnešní plastové,“ říká k výstavě kurátorka Lucie Bláhová. Kastelán zámku Telč Bohumil Norek ji doplňuje: „Nejsou to jen ukázky pro děti, ale i pro nás dospělé. Vidím, co jsme v dětství dělali a s čím si hráli.“

Do místností zámecké galerie jsou hračky rozděleny tematicky. V místnosti věnované škole a sportovnímu náčiní si mohou návštěvníci prohlédnout například střelnici, malí i věční kluci zase jistě ocení šlapací auto z roku 1930 nebo vlakovou dráhu a elektrický kolotoč, které pro svá vnoučata vyrobil v letech 1952-1955 pan Josef Sitter z Prachatic. Nejvíce je ale asi zaujme velký dřevěný bagr z 20. let, který je stále funkční.

Holčičí svět zastupují panenky a domečky pro panenky, včetně koloniálu z roku 1925. K novějším hračkám patří pletací a šicí stroj nebo automatická pračka. Nejmladší hračky pak zastupují třeba céčka, autodráhy i legendární Igráček. Část výstavy zabírají divadla. Nejstarší z nich je originální Storchovo divadlo s kulisami a loutkami ze 30. let. 

Výstava v Telči potrvá až do příštích Vánoc. Během roku si budou moci návštěvníci prohlédnout i hračky známých osobností a v létě se hračky částeně přesunou do venkovních expozic.