V nižborských sklárnách opět odlévali České lvy

Praha – Skláři v Nižboru odlili sošky Českých lvů, kterými jsou každoročně oceňováni nejlepší tvůrci a počiny české kinematografie. Kdo bude moci pomýšlet na získání Českého lva, se filmoví fanoušci dozvědí 6. února, nominační večer bude Česká televize přenášet v přímém přenosu. Ocenění se uděluje v šestnácti kategoriích, sošek ale nižborští skláři vyrobili víc.

„Musíme mít rezervu čtyř či pěti kusů, protože některé kategorie jsou oceňovány po dvou i třech,“ vysvětlil důvod prezident Rückl Crystal Jiří Rückl. Šestnáct kategorií si vyžádá téměř čtvrt tuny skla. „Naběrači sklo zespod vysokým tlakem nahrnou do formy, která je vyrobena z litiny,“ popisuje vznik Českého lva Rückl.

V roce 2009 bylo natočeno 34 hraných a 12 dokumentárních filmů. Česká televize se podílela na produkci 14 snímků, do českého filmu vložila více než 138 milionů korun. „Vyrovnali jsme rekord z první poloviny 70. let, kdy vznikalo více než 35 filmů. Je to neúnosně velké množství, které se podepsalo na kvalitě,“ doplňuje statistiku filmový publicista Jaroslav Sedláček.

Ovšem ani kvalitním snímkům, jako bylo drama Protektor nebo komedie Muži v říji, se nedařilo. I přes pozitivní ohlasy kritiky a diváků zůstala návštěvnost daleko za očekáváním. „Čeští filmaři doplatili na svou odvahu,“ domnívá se Sedláček, „kritici jim vyčítali, že točí pořád to samé, a tak se pustili do trošku jiných filmů. Diváci na ně ale nejsou připraveni a nejsou ochotni na ně chodit.“

Český lev
Český lev