Berlínské studio Bongout se představuje v Praze

Praha - Progresivní sítotiskové studio Bongout z Berlína představuje svá díla v galerii Tribo v Lidické ulici 8. Výstava představí jedinečnou kolekci autorských designových plakátů, které Bongout vytvořil pro koncerty hudebních kapel, jako například Sonic Youth, The Jesus Lizard, Nick Cave & The Bad Seeds, Slayer, Slipknot či Urlaub in Polen. Výstava je přístupná veřejnosti do 27. února.

Studio patří v oblasti sítotisku mezi lídry evropské scény. Proslulo také svými limitovanými edicemi ručně tištěných knih, tzv. art books, a své know-how letos mimo jiné představilo na prestižním knižním veletrhu New York Art Bookfair. Výstava tak přinese do české metropole svěží tvorbu grafické skupiny, která aktuálně hýbe berlínskou scénou.

Pro plakáty od Bongout jsou charakteristické koláže, hravost, punková syrovost a kreativní duch berlínské výtvarné scény. Díky energii, která z plakátů vyzařuje, mají velký potenciál stát se kultovním sběratelským dílem. Aktivity Christiana Gfellera a Anna Hellsgårdové alias Bongout zahrnují vedle sítotiskové dílny a grafického studia také galerii, ve které průběžně vystavují aktuální díla z produkce Bongout či pořádají tematické výstavy napříč žánry vizuálního umění.

Christian Gfeller a Anna Hellsgårdová alias Bongout

patří mezi významné zástupce evropské sítotiskové scény. Přes 15 let vedou pod jménem Bongout svoje sítotiskové studio, které se zprvu zaměřovalo na „art books“, ručně tištěné knihy o designu a umění v limitovaných edicích. V únoru roku 2008 se jejich sítotisková dílna rozrostla o stejnojmennou galerii, která se za dobu své existence stala oblíbeným kreativním prostorem pro setkávání (nejen) berlínských umělců a designérů z různých oblastí vizuálního umění. V galerii Bongout se tak potkává hudba s grafickým designem ve smyslu tvorby obalů hudebních alb či plakátů, animace s videem, performance s konceptuálními instalacemi. Christian a Anna prostřednictvím své galerie demonstrují široký záběr tvorby a jsou otevřeni jakékoli kreativitě. Jak sami Anna a Christian říkají: „We are building bridges.“ Galerie Bongout staví mosty mezi mnoha proudy současného vizuálního umění.

Studio Bongout / Manuel Ocampo
Studio Bongout / Manuel Ocampo