Současný kapitalismus podle Moora odporuje demokracii

Praha - Nenasytnost velkých korporací, Wall Street, na níž obchodníci manipulují s miliardami jako v kasinu, a obecně stav, do kterého dospěl kapitalismus v USA, kritizuje režisér Michael Moore ve svém zatím posledním dokumentu O kapitalismu s láskou (Capitalism: A Love Story). Jako pokaždé jde u režiséra o osobní, na city působící výpověď; v USA si snímek získal velkou oblibu u diváků i kritiků a má velkou šanci získat Oscara. Po uvedení na MFDF Jihlava 2009 vstupuje snímek dnes do českých kin.

„Současný kapitalismus musí být zničen a odstraněn, aby mohl nastoupit lepší řád,“ tvrdí režisér, proslulý emotivitou a manipulativností svých snímků. Dokument vychází z amerických reálií, jako ideál Moorovi slouží „zlatý věk kapitalismu“, 50. léta 20. století - doba, kdy podle něj kapitalismus fungoval, lidé měli sociální jistoty a ve společnosti byla přítomna solidarita. Moore se nesnaží prosadit centrální plánování nebo zrušení soukromého vlastnictví.

„Překlad názvu se snaží vnášet do filmu ironii, která tam vůbec není,“ říká filmový publicista Kamil Fila. Snímek podle něj upozorňuje na situaci, kdy si Američané dlouhodobým působením propagandy zvykli na to, že kapitalismus je nejlepší systém, jaký může být, a že právě současné mechanismy reprezentují jeho pravou podstatu. Podle Moora přitom kapitalismus neodpovídá původní vizi demokracie a není slučitelný ani s křesťanskou vírou.

Střední třída je podle Moora chycená v pasti hypoték a poplatků a nemá šanci se z ní vyplatit. Jako hlavní viníky vidí autor realitní agenty, banky a pojišťovny. Za obzvláště silný moment považuje Fila část snímku, která odhaluje tzv. mrtvé balíky, obchod velkých firem s úmrtími svých zaměstnanců.

„Film bude narážet na to, že my máme reálnou zkušenost se socialismem - Moore ale upozorňuje, že nenabízí alternativu sovětského, čínského, kubánského typu,“ říká Fila. Moore podle něj svými filmy vždy v silné koncentraci „vrací úder“ americkým médiím. „Snímek je vtipný a dojemný, ale vidím v tom manipulaci. Existují propracovanější, serióznější díla na toto téma,“ uzavírá Fila.