ČT uvede dokument o živlech na Sněžce

Praha - Zrod nové budovy na vrcholu Sněžky, minimalistické ekologické dřevostavby vzbuzující rozdílné názory, mapuje nový dokument české režisérky Lucie Králové. Autorka ceněného snímku Ztracená dovolená (2006) sledovala stavbu během let 2006-2009 a nezachytila jen pozvolný růst budovy, ale i hlubší kontext stavby - historický, architektonický i ekologický. Snímek Pahrbek český uvede dnes od 20 hodin ČT2.

Jako o „živlovém dokumentu o zrodu minimalistického domu poštovny na vrcholu Sněžky nahlížícím fenomén české národní hory v různých vrstevnicích, k nimž patří dědictví sychravých vztahů v českém pohraničí stejně jako současná podnikatelská dobrodružství“ referoval o snímku katalog Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2009, kde Králová dokument představila. Stavba má podle režisérčiných slov řadu zajímavých aspektů - vedle samotného návrhu pocházejícího z dílny Martina Rajniše a Patrika Hoffmana montování probíhajícího podle ekologických zásad nebo investorku Jaroslavu Skrbkovou.

Oblíbená Česká bouda na Sněžce byla rozložena houbou dřevomorkou a její rozsáhlé pozůstatky dlouhou dobu odstraňovala skupina specialistů pomocí náročné techniky a vrtulníků. Už během těchto prací začaly vznikat spory o to, co by mělo na naší nejvyšší hoře stát. „Lidé se začali vyjadřovat k tomu, že by na Sněžce stála jiná budova než se sedlovou střechou,“ říká Králová, podle níž je Pahrbek český zážitkovým filmem, který dá divákům skutečně pocítit živly, které na Sněžce řádí.