Na Staroměstském náměstí se hrálo na pomoc Haiti

Praha - Osmihodinový koncert na podporu zemětřesením poničeného Haiti se uskutečnil na Staroměstském náměstí v Praze. Na koncertě vystoupili Lucie Bílá, Monika Absolonová, Yvetta Blanarovičová nebo finalisté Česko Slovenské SuperStar, celkem téměř 40 interpretů. Pomocí dárcovských SMS se podařilo během první poloviny koncertu vybrat 2 667 000 Kč, další dva miliony darovala městská část Praha 6. 

„Lidé přicházejí, poslechnou si pár písniček a odcházejí,“ informovala o počtu diváků, kteří v mazivém počasí dorazili, zpravodajka Petra Schubertová. Ve večerních hodinách přihlíželo kolem 400 lidí. Po 17. hodině diváky přivítal primátor hlavního města Pavel Bém a předseda vlády Jan Fišer, o hodinu později ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. 

Podle autora myšlenky koncertu Petra Sirotka z Českého rozhlasu každý z oslovených umělců, který měl volno, přišel bez nároku na honorář. „Do dneška nám chodí e-maily od dalších, kteří by chtěli vystoupit, ale to opravdu nejde,“ řekl Sirotek.

Video ČR uspořádala velkou charitativní akci pro Haiti
video

ČR uspořádala velkou charitativní akci pro Haiti

U mobilní policejní budky na náměstí se nacházely dvě kasičky organizace Člověk v tísni. Tvar pro SMS pro podporu zničeného ostrova je stále DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Společnost Člověk v tísni na dnešní večer připravila další pražský humanitární koncert - v klubu La Fabrika na něm od 20 hodin vystoupili například Michal Pavlíček, Monika Načeva nebo Aneta Langerová. Koncert moderovaný Evou Holubovou s Marcelou Augustovou v přímém přenosu uvedla ČT1. Z videozáznamu diváky oslovil bývalý prezident ČR Václav Havel. Celková vybraná částka dosáhla osmi milionů korun.

Myšlenka zorganizovat v Praze hned dva dobročinné koncerty se zrodila minulý týden. Česko je první zemí, která připravila akci pro Haiti v takovém rozsahu. S Haiti vyjadřují solidaritu i umělci ve světě. Společnou píseň pro tuto příležitost složila třeba britská rocková skupina U2 s rapperem Jay-Z a producentem Swizzem Beatzem.

Sbírka na pomoc Haiti
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl