Mozartovy narozeniny předchází povzdych: Takové jsou všechny

Praha – Dvěma premiérami a slavnostním koncertem připomene opera Národního divadla 254. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. První premiérou bude Mozartova opera Così fan tutte, známá také pod českým názvem Takové jsou všechny, která bude v nastudování slovensko-českého režiséra Martina Čičváka a dirigenta Roberta Jindry uvedena 23. a 25. ledna ve Stavovském divadle.

V hořce ironické komedii Così fan tutte zhudebnil Mozart libreto Lorenza Da Ponteho. „Na půdorysu jeho syžetu s pouhými šesti postavami, nesoucími různě nahlížené téma lidské nestálosti, vystavěl košaté hudební dílo. Dílo strhující i teskně ztišené,“ píše se k opeře Národní divadlo.

Così fan tutte je dnes považována za jednu z nejlepších Mozartových oper. Po její premiéře v roce 1790 ve Vídni se ale na adresu Mozarta snesla kritika, také kvůli údajné plytkosti Da Ponteho libreta, autora libreta i k Donu Giovannimu a k Figarově svatbě. Doboví posluchači se těžko smiřovali se značnou provokativností a volnomyšlenkářstvím této opery. Kriticky se o ní vyslovili dokonce takoví velikáni jako Ludwig van Bethoveen a Richard Wagner.

0Ondřej Hučín, dramaturg opery ND: „I když se dějová zápletka zdá jako vystřižená z lechtivého kusu commedie dell´arte, Mozartova opera stojí na základech velké evropské literatury – především Ovidiových Proměn a Ariostova Zuřivého Rolanda, ale najdeme v ní mnoho společného i se Shakespearem či Marivauxem. Autor libreta, Lorenzo Da Ponte, byl velmi vzdělaný dobrodruh a obojí je v tomto díle zastoupené vrchovatou měrou: literární poučenost i libertinská drzost. Mozartova a Da Ponteho opera je podobenstvím o tom, že člověk je ve skutečnosti vždycky trochu jiný, než si sám před sebou připouští…“ 

Právě Figarova svatba je jednou z režijních zkušeností Martina Čičváka s Mozartovou partiturou, i když české publikum jej zná především z činoherních režií – naposledy v Národním divadle zaujal pojetím Kupce benátského. „Pánové Mozart a Da Ponte jsou neuvěřitelně vzdělaní, rafinovaní a velmi, velmi důslední,“ říká o Così fan tutte Čičvák, „Je úžasné zjistit, že z té miliardy not, které tam jsou, všechny dávají smysl. A krásný jemný humor, ironii, která se vznáší nad touto sice vzdušnou, ale tragédií.“

0Obraz fíku na plakátech k představení vychází z básně Fíky D. H. Lawrence. Některé jeho verše rezonují s Da Ponteho libretem Così fan tutte. V něm je na příkladu dvou mladých žen, Dorabelly a Fiordiligi, které jsou nuceny absolvovat několik zkoušek věrnosti inscenovaných jejich nápadníky, ukázána nestálost ženské lásky. Příběh ale nechce moralizovat, je spíše jízlivou etudou na téma „jak se jen může proměnit srdce za jediný den“.

V ženských hlavních rolích nového nastudování Così fan tutte se představí např. vídeňská mezzosopranistka Annely Peebo, Csilla Boross, Marie Fajtová či Kateřina Kněžíková. Mužské party připadly Jaroslavu Březinovi, Aleši Brisceinovi, Adamu Plachetkovi nebo Peteru Mikulášovi.

Mozart ještě dvakrát

Mozartovi bude ve Stavovském divadle patřit ještě třetí lednový večer – 27. ledna, tedy den, kdy se rakouský skladatel narodil. Hlavními hvězdami koncertu k jeho narozeninám budou mladý slovenský tenorista Pavol Breslik, který působí na prestižních evropských scénách, a jeho host, sólistka opery Národního divadla Marie Fajtová. Za doprovodu orchestru Collegium 1704 a dirigenta Václava Lukse přednesou slavné árie a duety z Mozartových oper Únos ze serailu, Don Giovanni, Così fan tutte a Idomeneo.

Poslední jmenovaný kus je druhou mozartovskou premiérou. „Na květen plánujeme uvedení u nás nepříliš frekventovaného titulu Idomeneo pod vedením japonsko-francouzského režiséra a herce Yoshi Oidy, který už v Praze získal oprávněný respekt svým pojetím Brittenovy Smrti v Benátkách,“ potvrdil umělecký šéf ND Jiří Heřman.

Stavovské divadlo
Stavovské divadlo
Více fotek
  • Stavovské divadlo zdroj: Amadeus Record http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1379/137883.jpg
  • Così fan tutte zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1379/137890.jpg
  • Mozartova skladba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100554.jpg