Sanitka opět chvátá na pomoc. Řídí ji Hubačův syn

Praha – Diváci České televize se mohou téměř po třiceti letech těšit na další díly oblíbeného seriálu z doktorského prostředí Sanitka. Zatímco jiný, stejně úspěšný seriál Československé televize – Nemocnice na kraji města – se už dočkal pokračování, které se pokusilo navázat na tehdejší úspěch, v případě Sanitky zůstávalo několik let jen u myšlenky. Důvodem byla nedostupnost autorský práv.

Autor původní Sanitky, scenárista a dramatik Jiří Hubač, dlouho odmítal poskytnout autorská práva k dalším dílům seriálu. Nakonec s podmínkou, že je převede pouze na svého syna Ivana, k dohodě došlo.

„Vzhledem k tomu, že Česká televize má zájem, aby Sanitka zůstala na její obrazovce, dohodl se generální ředitel Jiří Janeček s Ivanem Hubačem, který zastává funkci šéfdramaturga Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby, na několikaměsíčním neplaceném volnu, v němž by Hubač na dílech Sanitky pracoval,“ uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Televizní seriál Sanitka natočil režisér Jiří Adamec podle scénáře Jiřího Hubače před čtvrtstoletím. První díl z celkem jedenácti s titulní písní Můj čas, kterou s textem Zdeňka Borovce nazpívali Hana Zagorová, Stanislav Hložek a Petr Kotvald, se na obrazovkách objevil 25. ledna 1984. Poslední o téměř rok později – 20. 1. 1985.

2

Osudy doktora Vojtěcha Jandery a celé pražské záchranky od 50. do 70. let si diváci oblíbili díky dobové atmosféře, povedenému scénáři i hereckým výkonům. Hlavní roli čestného doktora, který dá před lukrativní kariérou v nemocnici přednost náročné službě u záchranné služby, hrál Jaromír Hanzlík, jeho náročného, ale spravedlivého šéfa pak ztvárnil Josef Vinklář. Mezi ženským publikem byl bezesporu nejoblíbenější doktor Richard Skalka v podání Jiřího Bartošky.

Ivan Hubač o nové seriálové řadě prozradil: „Sanitka II se bude odehrávat v současnosti a podkladem pro dramatické ztvárnění jsou z valné většiny skutečné případy z každodenní praxe pražské záchranné služby. S řadou postav z původní Sanitky se diváci setkají i v nových dílech, v nichž budou rozvíjeny jak jejich profesní, tak privátní osudy.“

Jedním z herců, kteří se v pokračování objeví, bude možná představitel doktora Jandery Jaromír Hanzlík. „Hledá se nějaký sponzor, který by to zafinancoval. Když se najde, tak se do toho pustíme,“ připustil totiž loni v červnu. Režisér původních dílů Jiří Adamec odhadl, že náročné natáčení nových osudů by přišlo na více než sto milionů korun.