Northern Art Prize získal výtvarník českého původu

Londýn - Britskou uměleckou cenu Northern Art Prize dostal ve čtvrtek v Leedsu výtvarník českého původu Pavel Büchler. Ocenění se už tři roky uděluje umělcům působícím na severu Anglie. Osmapadesátiletý Büchler žije v Británii od roku 1981, kdy emigroval z tehdejšího Československa. Pavel Büchler je mimo jiné profesorem na Manchesterské metropolitní univerzitě. Porotci, kteří vítěze vybírali ze čtyřech uchazečů, zdůraznili, že „Büchler měl soustavně velký vliv na množství lidí jako praktický umělec i jako učitel“.

Na porotu udělala zvláštní dojem zejména jeho instalace Eclipse (Zatmění) sestávající z devíti projektorů 50. let, které vrhají na stěnu světlo a stíny a připomínají sluneční soustavu.

„Namísto toho, aby vytvářel objekty, zasahuje do reálného světa, manipuluje nalezenými materiály - předměty, fotografiemi, zvukovými nahrávkami a texty, aby odhalil zvláštnosti každodenního života. Často vedle sebe staví objekty s cílem vytvořit vtipné hříčky, vizuální metafory a hádanky, v nichž text, vložený do díla nebo jeho názvu, hraje důležitou roli,“ píše se o Büchlerovi na stránkách Northern Art Prize.

Northern Art Prize sebou nese finanční odměnu 16 500 liber (asi půl milionu korun). Díla všech čtyř finalistů ceny budou vystavena v Leedsu v místní Art Gallery do 21. února.

Pavel Büchler: Eclipse
Pavel Büchler: Eclipse