Simon a Garfunkel svou tvorbou tišili rozbouřená 60. léta

New York - Hudba a citlivé spojení dokonalých hlasů dvojice Simon a Garfunkel stojí nad žánry a nad styly, příjemně se poslouchá i po čtyřiceti letech. Jejich stěžejní album Bridge Over Troubled Water (česky: Most přes rozbouřené vody), páté a poslední studiové album dua, vyšlo 26. ledna 1970 a dosáhlo na první příčku hitparády časopisu Billboard. Vyhrálo cenu Grammy pro nejlepší album roku, cenu Grammy pro nejlépe nahrané album. Titulní skladba získala cenu Grammy pro nahrávku roku a cenu Grammy pro skladbu roku v roce 1971. Alba se prodalo přes 25 milionů kusů. Na gramofonových deskách bylo později v licenci vydáno v někdejším Československu prostřednictvím firmy Supraphon.

Simona a Garfunkela poslouchalo v době jejich největší slávy i radikální intelektuální publikum. Nebyli proti mysli ani hippies, na jejichž festivalu v Monterey (1967) úspěšně účinkovali. Seznámili se v jedenácti letech v synagoze v newyorské čtvrti Queens. Chodili spolu do stejné školy, fandili baseballu a skládali písně. V roce 1957 založili duo Tom and Jerry a okusili první úspěch s malým hitem Hey Schoolgirl. 

Alba

Jejich první album Wednesday Morning, 3 A.M. (1964) přineslo dobový folk s jednou kytarou, druhé Sounds Of Silence (1966) přijalo tehdy ještě do jisté míry avantgardní folkrockový zvuk a vyneslo dvojici do čela této scény. Na třetí desce Parsley, Sage, Rosemary And Thyme (1966) zněly orchestrální instrumentace a řádka dalších písňových perel Simona se Scarborough Fair/Canticle v čele. I přes vrstevnatá studiová aranžmá však koncerty dvojice zůstávaly ve zvuku komorním, jako v čase jejich hraní po kavárnách Greenwich Village.

Alba Bookends (1968) a Bridge Over Troubled Water (1970) se umístila na prvních příčkách amerických i britských žebříčků a přinesla řadu silných momentů jak v obrazných textech, tak v typické dvojhlasé interpretaci a aranžmá, které zahrnovalo prvky všech předchozích tvůrčích etap dvojice - folkové, rockové i mainstreamové.

  • Simon a Garfunkel / Bridge Over Troubled Water
    Simon a Garfunkel / Bridge Over Troubled Water zdroj: Wikipedia
  • Most přes rozbouřené vody
    Most přes rozbouřené vody zdroj: Supraphon

Jejich písničky Mrs. Robinson a Sounds of Silence vyprovodily ke slávě subtilní trpkou komedii Absolvent s Dustinem Hoffmanem o vzpouře studenta Bena proti hodnotovému žebříčku jeho rodičů. Z filmu se stal generační snímek konce 60. let.

Rozchod na vrcholu

Zatímco vokály dua harmonicky ladily, v uměleckých názorech se začali rozcházet. Vydání Mostu přes rozbouřené vody se několikrát zpozdilo kvůli odlišným uměleckým názorům. Po letech vyšlo najevo, že ve dvojici panovalo tvůrčí napětí, protože Garfunkel se cítil být zastíněn autorským talentem Simona, který psal většinu písní.

Jiří Černý o duu Simon a Garfunkel:

„Jsou tak normální, až to snad není pravda.“


Po rozchodu pokračovali ve svých sólových drahách a až do roku 1981 se odmítali sejít na jevišti. To se zlomilo na památném koncertu v newyorském Central Parku v roce 1981, který vidělo půl milionu lidí. Od té doby spolu občas vystupují (v letech 1994, 2003, 2004). Loni v únoru si společně zazpívali při přijímání ceny Grammy za celoživotní dílo. 

V České republice vystoupili oba sólově, Garfunkel v letech 1997 a 1998, Simon v roce 1991.

Jsou držiteli několika cen Grammy

Obdrželi několik cen Grammy a byli uvedeni do rokenrolové síně slávy a Long Island Music Hall of Fame (2007). V roce 2004 časopis Rolling Stone zařadil Simona a Garfunkela na 40. místo svého seznamu 100 největších umělců všech dob.