Čtyři městské galerie v Brně letos uvedou tři desítky výstav

Brno - Na tři desítky individuálních a skupinových výstav letos nabídnou veřejnosti čtyři galerie ve správě Brněnského kulturního centra. K zavedeným síním Galerie mladých, Kabinetu a Galerie U Dobrého pastýře nedávno přibyla nová Galerie ProstorR2. Větší důraz letos kurátoři kladou na slovenské autory, i když jinak kvůli tradici prezentují především ty české. Navíc se každé výstavní síni pokoušejí vtisknout osobitou dramaturgii.

Galerie U Dobrého pastýře slouží především etablovaným autorům střední generace, kurátorským projektům a prezentaci výtvarných škol. Galerie mladých je určena hlavně studentům a absolventům uměleckých škol. Komorní Kabinet začíná ke kresbě, grafice a fotografii přibírat i nová média. „Tamní výstavy věnujeme například divadlu v souvislosti s festivalem Divadelní svět, ale také designu. V budově v Radnické ulici totiž dříve sídlilo Design centrum ČR,“ uvedla ke Galerii ProstorR2 Jana Fantová z BKC.

Nejnabitější program mají mladí

Nejvíce nabitý program má Galerie mladých, kde se za 12 měsíců vystřídá 12 výstav. „Pro většinu autorů je to první příležitost představit se v kamenné, zavedené instituci,“ tvrdí kurátor Jan Zálešák. „V Galerii mladých sílí tendence dávat prostor autorům, kteří se zabývají především instalací a jejími přesahy do dalších forem a médií, například směrem k videoprojekcím. Na ústupu jsou výstavy, které se orientují čistě na jedno médium,“ dodal. Letos například Galerie mladých uvede jen dvě výhradně malířské výstavy a žádnou fotografickou.

Z autorů, jejichž jméno již v oboru není neznámé, se letos v městských galeriích představí například Jan Nálevka, Evžen Šimera, Viktor Frešo, Tomáš Džadoň a Michal Moravčík. Přesný program najdou zájemci na webových stránkách www.kultura-brno.cz.

Z příspěvkových organizací brněnského magistrátu se výtvarnému umění věnuje i Dům umění města Brna a Muzeum města Brna na Špilberku. Největší muzeum umění ve městě, Moravskou galerii se třemi paláci v centru Brna, zřizuje ministerstvo kultury.

Galerie mladých v Brně
Galerie mladých v Brně