Naši furianti of the Universe pokřtili desku. Kmotrem byl Havel

Praha – Legenda českého undergroundu, jak bývají označováni The Plastic People of the Universe, pokřtila dnes v Akropoli svou poslední desku Maska za maskou. Kmotrem byl nositel čestného titulu nehrajícího člena Plastiků exprezident Václav Havel. „Není dobré polévat desku, člověk tak přichází o šampus, kterého se raději napiju,“ prohlásil. Nahrávku křtila kapela už minulý týden v Queen Elisabeth Hall v Londýně. V hudbě Plastic People se odráží bláznivý, ale poučený přístup k melodii a náladě jako u Franka Zappy, napsal o doprovodném londýnském koncertu recenzent The Times, který vystoupení ocenil třemi hvězdičkami z pěti možných.  

„Je to takový magický příběh plný dobrodružství a zvláštního děje. Umím si představit, že tam Jirkova viola bude stále skřípat a Vráťův saxofon kvílet,“ říká o Plasticích bubeník kapely Jan Brabec. Podivuhodný příběh pokračuje novým autorským albem, které vyšlo devět let po smrti Mejly Hlavsy. Maska za maskou tak poprvé v historii kapely obsahuje jiné skladby, než které zkomponoval Mejla, dlouholetý baskytarista a zpěvák Plastiků.

Na nové nahrávce autorsky převažuje se šesti skladbami kytarista Joe Karafiát, třikrát přispěla i Eva Turnová a také Josef Janíček a Ludvík Kandl. Jedna skladba je společnou improvizací. Celkem album obsahuje třináct nových a původních skladeb. V textech písní tvoří výrazný podíl svébytná poezie Vratislava Brabence, zbytek obstarali autoři jako J. H. Krchovský, Andrej Stankovič, Jiří Kolář. Vůbec poprvé se v repertoáru objevuje i zhudebněný text bývalého manažera a člena Plastiků Ivana Martina Jirouse.

Na obalu nové desky stojí Plastici na pódiu Národního divadla před Hynaisovou oponou. V Národním Plastici doprovázeli živým hraním hru Toma Stopparda Rock'n'roll, která čerpá z československé historie 70. a 80. let 20. století. 22. února bude uvedena v obnovené premiéře na Nové scéně.

Na scéně zlaté kapličky si Plastic People zahráli pochopitelně až po roce 1989, do revoluce hráli na tajných koncertech ve stodolách nebo na chalupě Václava Havla. Jejich jméno bylo známé ze soudních procesů nebo výstražných pamfletů pojmenovaných třeba Atentát na kulturu. Jako vágusům, máničkám a protistátním živlům jim složil svéráznou poklonu i seriál Třicet případů majora Zemana.

„Když mám rozšafnou náladu, říkám jim naši furianti. Jsou to takové absurdity, ale Čechy o absurditách jsou,“ dodává k Plastikům Jan Brabec. Naživo si „absurdity“ mohou jejich fanoušci poslechnout na některé zastávce koncertního turné, které následuje křest desky. Zakončí ho 30. dubna koncert ve Dvoře Králové nad Labem.