ABBA se zase dala dohromady - v ABBAworldu

Londýn – Fanoušci švédské skupiny ABBA mají svůj vlastní svět. Jmenuje se ABBAworld a v londýnském areálu Earls Court je ode dneška přístupný všem za 22 liber. Multimediální výstava nabídne interaktivní atrakce, videoklipy i nikdy dříve nevystavované předměty z osobních sbírek členů ABBY. Británii si pořadatelé jako místo ABBAworldu nevybrali náhodně – právě tady začala horečka po vítězství songu Waterloo v soutěži Eurovize v roce 1974 a muzikál Mamma Mia! se v Londýně hraje už deset let.

ABBAworld vás vezme na ohromující cestu, slibují organizátoři návštěvníkům. Prohlídka začíná filmem režiséra Jonase Åkerlunda a následujících pětadvacet místností je nabitých ABBOU – hudbou, vzpomínkami a kouzlem, jak hlásají upoutávky. Interaktivní atrakce umožní fanouškům stát se jejich idoly nebo si s nimi aspoň zatančit a zazpívat.

V 3D holografické iluzi Perform with ABBA s nimi mohou vystoupit společně na jevišti, v Tretow MIX Challenge zase mají možnost remixovat nahrávky a pokusit se rekonstruovat pověstný ABBA zvuk. ABBA Quiz otestuje jejich znalosti legendární kapely.

Členové ABBY novou expozici chválí: „Je to velmi dojemné, jsou tu vidět naše začátky, které byly hodně skromné. Dělali jsme ale něco, co nás strašně bavilo. A nakonec to byl ohromný úspěch,“ prohlásila například Anni-Frid Lyngstadová.

Na zahájení londýnské výstavy se objevili všichni členové ABBY. Zatímco ve virtuálním světě ABBAworldu spolu dále hrají, ve skutečnosti se už s největší pravděpodobností nikdy dohromady nedají. „Rozhodně by to nebylo dobré,“ domnívá se Björn Ulvaeus. A nápad na obnovení kapely zamítla při zahájení výstavy i Anni-Frid: „K tomu potřebujete motivaci a myslím, že nikdo z nás ji už nemá.“