Možnosti jsou tři: nebe, peklo… zem

Praha – Náš film by měl oslovit především ženy, díky intimním scénám si na své přijdou ale i muži, říkají o snímku Nebe, peklo… zem jeho tvůrci. Příběh o vztazích, lásce a vášni měl na Slovensku premiéru loni v dubnu, dnes vstupuje i do českých kin. Hlavní hrdinkou je baletka Klára, které bolestný milostný vztah umožní poznat dvě hraniční polohy lásky – nebe i peklo, aby nakonec našla zem. Herecké obsazení koprodukčního filmu ČT s podtitulem „Můžeš se utopit, anebo vyplavat“ je mezinárodní. Diváci se mohou těšit na slovenskou Zuzanu Kanócz, polského Bronislawa Wroclawského a českého Jiřího Korna jako baletního mistra.

„Samotný příběh je vymyšlený, ale hlavní hrdinka v něm prochází situacemi, které se z určitého úhlu pohledu mohou podobat momentům, které jsem svého času poznala i já. Právě chuť, nebo naopak pachuť jistých životních okamžiků mě inspirovala k napsání tohoto příběhu,“ říká Laura Siváková, která je pod snímkem podepsána jako režisérka i scenáristka.

Mladá, sebevědomá baletka Klára dostane nabídku tančit v jednom z nejlepších baletních souborů na světě. Trénuje jako o život, aby si splnila svůj sen. V této emočně vypjaté době, kdy potřebuje spřízněnou duši, přistihne svého přítele Tomáše při nevěře. Jejich dlouhodobý vztah se rozpadá a složitá rodinná situace vše jen komplikuje… 

„Balet, který je o bolesti a sebezapírání, nemůže dělat kdokoli. Lidé, kteří si jím projdou, jsou vnitřně velmi silní. Klára utíká k baletu, protože zázemí doma nemá nejsilnější. Je to její svět, do něhož patří také přítel, v němž se však zklame, pak si zlomí nohu a domek z karet se bortí,“ říká k příběhu představitelka Kláry, Zuzana Kanócz. Čeští diváci ji znají z filmu Filipa Renče Román pro ženy, kde ztvárnila také hlavní hrdinku – Lauru.

Pak ale Klára potká charismatického padesátníka, chirurga Rudolfa, s nímž ji spojuje podobný osud. Rudolfa opustila manželka a on se teď stará sám o třináctiletou dceru. V novém vztahu přestává být pro Kláru kariéra prioritou číslo jedna a věnuje se rodině. Všechno ale vypadá ideálně jen do chvíle, kdy se na scéně opět objeví Rudolfova manželka. „Film je o ztrátě jistoty a jejím znovunalezení, o víře v sebe. Myslím, že tyto věci se týkají každého z nás, každý si tím prošel,“ dodává Kanócz.

Rudolfa ztvárnil polský herec Bronislav Wroclawski, Klářina přítele Tomáše Slovák Lukáš Latinák. České diváky ale hned v úvodu překvapí Jiří Korn v roli španělského tanečního mistra. Režisérka Laura Siváková si ho vyhlédla v představení Služky. „Řekl bych, že je troufalost ztvárnit postavu choreografa, Španěla plného temperamentu a energie, i když naštěstí profesních věcí a baletních znalostí jsem byl ušetřen,“ prohlásil o své roli Korn.

Strasti a slasti natáčení

Film Nebe, peklo… zem se natáčel na dvě etapy, mezi nimiž uběhly dva roky. Pauzu si vynutil nedostatek financí a přestávka přinesla i další komplikace. Bylo třeba přeobsadit dětskou představitelku Rudolfovy dcery Julii, která se příliš změnila, a také znovu sestavit štáb, protože mnozí členové toho původního už pracovali na jiných projektech.

Nejnáročnější ale bylo podle režisérky natáčení podvodních scén. „Několikrát nám plán překazilo počasí. Po horkých letních dnech přišlo najednou prudké ochlazení a déšť přesně v den, kdy bylo naplánované natáčení na jezeře. Nakonec se výsledný obraz poskládal ze záběrů, které vznikly ve skutečném jezeře, i ze záběrů v bazénu,“ vzpomíná Siváková. Svůj druhý celovečerní film (prvním bylo v roce 2002 Kvarteto) navíc natáčela těhotná, na postprodukci už pracovala jako matka syna Davida.

Od loňské premiéry na Slovensku projevili o film zájem pořadatelé festivalů a také australská televize. Po uvedení do slovenských a českých kin se pravděpodobně objeví také v Polsku.

Nebe, peklo… zem (2009) – v kinech: od 28. ledna; režie a scénář: Laura Siváková; kamera: Peter Kelíšek, Martin Žiaran; hrají: Zuzana Kanócz, Bronislav Wroclawski, Lukáš Latinák, Dagmar Bláhová, Dagmar Edwards, Jiří Korn, Ivan Martinka a další; film o filmu - 14. 2. 2010 v 11:40 na ČT2.

Nebe, peklo… zem
Nebe, peklo… zem
Více fotek
  • Nebe, peklo… zem zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1390/138965.jpg
  • Nebe, peklo… zem zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1390/138962.jpg
  • Nebe, peklo… zem zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1390/138964.jpg
  • Z natáčení zdroj: www.nebepeklozem.sk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1390/138961.jpg