Výtvarník prý dílo na památku obětí Osvětimi udělal z jejich zubů

Kodaň - Výtvarník Marco Evaristti tvrdí, že své dílo na památku obětí koncentračního tábora v Osvětimi vytvořil částečně z lidských zubů a zlatých výplní. Některé z nich prý pocházejí právě z tohoto nacistického vyhlazovacího tábora. Práce je od 27. ledna k vidění na výstavě v Kodani. Na památku osvětimských obětí vytvořil Evaristti vláček. Má směřovat k branám koncentračního tábora. Zuby prý koupil v Rakousku od člověka, který tvrdil, že pocházejí z Osvětimi.

Vláček váží 2,3 kilogramu a je posázený diamanty. „Chtěl jsem vytvořit umělecké dílo, které líčí všechna ta zvěrstva, na která mnozí zapomínají. Chtěl jsem spojit některé z nejkrásnějších věcí s těmi nejohavnějšími a nejhrozivějšími,“ řekl výtvarník. Dodal, že použil také tři zuby své babičky, které mu dala jeho matka. Výtvarníkova babička byla Židovka, v táboře ale nezahynula.

V Dánsku práce zatím velké vášně nevyvolala. Výstavu dnes zahájila kodaňská radní pro kulturu Pia Allerslevová. Ta míní, že by Evaristtiho dílo ale někoho urazit mohlo. Bývalá hlava dánské židovské obce a člen organizačního výboru dne památky obětí holokaustu Jacques Blum řekl, že sám navrhoval, aby se socha vystavila. „Stále silnější a silnější prostředky jsou potřeba k připomenutí tohoto dne,“ uvedl Blum. Podle něj totiž mnozí mladí o činech nacistů vědí velmi málo. Někteří lidé za hranicemi Dánska ale považují dílo za nevkusné. „Podle mě to vypadá jako laciné zneužívání holokaustu,“ uvedl Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala.

Evaristti řekl, že své dílo vystavoval už v roce 2008 v Berlíně. K vidění bylo ale jen krátce. Autor musel svou práci stáhnout, „protože někteří lidé byli na ni citliví“.

Kontroverzní umělec Marco Evaristti

pochází z Chile. Žije v Dánsku. Má židovské předky, sám se ale stal buddhistou. V minulosti na sebe upozornil například tím, že grónský ledovec natřel na červeno či do šarlatové látky zahalil vrchol Mont Blanku. Chtěl tak podle svých slov upozornit na ničení životního prostředí. V roce 2008 uzavřel dohodu s vězněm odsouzeným na smrt. Po jeho popravě mělo z vězňových ostatků vzniknout krmivo, jímž by návštěvníci na výstavě krmili rybičky.

Auschwitz-GateGold / Marco Evaristti
Auschwitz-GateGold / Marco Evaristti