Islandský lék na zimu - Emiliana Torrini

Praha – Palác Akropolis bude dnes od 19:00 servírovat nejlepší lék na depresi z mrazů a zimních plískanic – islandskou „konkurentku Björk“, Emilianu Torrini. Představitelka současného islandského indie popu se představí na prvním pražském koncertu v rámci pravidelných večírků Euroconnections, během nichž se na pódiu Akropole objevují jednou měsíčně špičky současné hudební scény.

V Torrininých písní se odráží i její původ. Po otci má v sobě italskou výbušnost a lásku k životu, po matce, která je také Islanďanka, jsou její písně melancholické a intimní. Ve svých nahrávkách kombinuje průzračné folkové melodie s elektronikou.

Na hudební scéně se Torrini pohybuje už patnáct let. Její singl Jungle Drum z aktuální desky Me and Armini se vyšplhal mezi pět nejhranějších skladeb v celé Evropě. Hlas Emiliany Torrini okouzlil i novozélandského režiséra Petera Jacksona, který jí nabídl, aby nazpívala píseň Gollum's Song do závěrečných titulků filmu Pán prstenů – Dvě věže. Zařadila se tak po boku Annie Lenox nebo Enyi, které nazpívaly písně k dalším dílům fantasy ságy. Torrini příležitostně píše i pro jiné interprety – je například spoluautorkou hitu Kylie Minogue Slow, který byl v roce 2003 nominován na cenu Grammy.

Islandský večírek v Akropoli

Hostem dnešního večera bude kromě Torrini také mladá písničkářka z Rejkjavíku, která si říká Lay Low. V její hudbě se promítají vlivy blues, country a folku a stylově se doprovází jen na akustickou kytaru. Za českou stranu se představí písničkář selFbrush, patrně nejzajímavější představitel domácí folkové větve, která se inspiruje novými americkými folkaři, jako jsou Bill Callahan nebo Will Oldham.