UNESCO se zajímalo i o Václavák

Praha – Komisaři UNESCO končí svoji třídenní návštěvu Prahy. Prohlédli si během ní tunel Blanka, Karlův most a zajímali se i o chystanou stavbu ve vnitrobloku na Václavském náměstí. Znepokojení nad zamýšlenou stavbou na Václavském náměstí přednesli kontrolorům jak zástupci Klubu Za starou Prahu, tak ředitelka Národního památkového ústavu. Inspektoři připomínkám pozorně naslouchali, žádné závěry ale zatím nepřednesli.

Společnost Welwyn Company chce v bloku domů mezi Václavským náměstím a ulicemi Panská, Jindřišská a Na Příkopech, které před šesti lety koupila za 800 milionů korun, postavit nákupní a kancelářské centrum s podzemními garážemi.

Studii ale loni odmítli památkáři. „Jsem přesvědčen, že tak masivní novostavba by byla opravdu precedentem a znamenala by, že můžeme opravdu přijít o strukturu i panorama jednotlivých pražských čtvrtí,“ tvrdí Richard Biegel z Klubu Za starou Prahu.

Památkový ústav se bude snažit stavbě v takovém rozsahu zabránit. S tím, aby se ve vnitrobloku odstranily novější přístavby a zdevastované objekty, ale souhlasí. To potvrdil i vedoucí odboru výstavby Oldřich Dajbych: „V současné době má investor povoleno odstranit budovy, které jsou v havarijním stavu. Zároveň i připravit staveniště pro archeologický průzkum, který je nezbytný v centru Prahy provést předtím, než se bude definitivně řešit toto území.“

Goticky členěným parcelám dominuje zachovalá barokní jízdárna se zahradou. Zeleň má zmizet, barokní dům by měl ale zůstat jako součást proskleného komplexu. „Naopak si myslím, že očištěním jízdárny a jejím nadstřešením vznikne příjemný prostor pro veřejnost, s vnitřní kavárnou a restaurací,“ dodal architekt projektu Jakub Cigler.

Klub za starou Prahu upozorňuje především na trend, který podle nich začíná v nové pražské architektuře převládat. Vadí jim zastavování členitých historických ploch, které nahrazují monobloky s výškovými budovami. „My nejsme proti tomu, aby se zbořily některé vnitřní dvory, ale vadí nám, že celý prostor, který tam vznikne, má být zastavěn monoblokem, z něhož mají vycházet věžové stavby do úrovně až dvanácti podlaží. To je pro urbanismus Prahy smrtící,“ domnívá se předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková. 

Nová podoba Václavského náměstí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24