Za hudbu jsme ochotni platit. Klidně i osobními údaji

Singapur - Většina lidí považuje hudbu podle celosvětového průzkumu za svou oblíbenou kratochvíli a řada z nich je za legální přístup k písničkám ochotna platit, ukázal průzkum společnosti Synovate, která zpovídala osm tisíc dospělých ve 13 zemích světa. 63 procent osob označilo svůj postoj k hudbě za vášnivý. Na první místo tohoto žebříčku se vyšvihli Brazilci, na poslední příčce skončili Australané. Pouze šest procent lidí z celého světa prohlásilo, že se o hudbu vůbec nezajímá.

„Od počátku lidstva tady byla vášeň pro hudbu,“ řekl Steve Garton ze Synovate. „Naše vášeň pro hudbu je naprogramována od primitivních bubnových úderů, neboť ještě před narozením jsme uvykli na pravidelný tlukot matčina srdce.“

Zákazníci ale nevytahují peněženky jen kvůli písničkám. Rádi také utrácí za koncerty, kde mohou své oblíbené interprety lépe poznat, a za přístup k exkluzivním informacím a na večírky. Obzvláště rádi platí za privilegia označená nálepkou „pouze pro členy“ Američané. Naopak Francouzi jsou ochotni vydávat peníze za přístup k dalším výtvorům umělců, jako jsou básně či obrazová díla.

Pirátů je pořád dost, i když stále méně

Kvůli lásce k hudbě si téměř čtyři z deseti lidí kupují hudební disky v obchodech. Jedenáct procent respondentů se přiznalo, že si pořizuje pirátská CD. Více než dvě třetiny dotazovaných koupily muziku staženou z internetu a osm procent lidí tvrdilo, že zaplatilo za hudební aplikace nebo programy pro mobilní telefon.

Velmi populární je u každého pátého člověka takzvané streamování hudby (přehrávání hudby ze specializovaných webů). Streaming je nejvíce oblíben v Koreji, kde poslouchání písniček přes legální internetové služby za poslední měsíc oslovilo 60 procent lidí.

Výzkumný manažer britské odbočky společnosti Synovate Robert Alleyne uvedl, že nelegální stahování a padělané CD stále trápí hudební průmysl. Negativní cejch, které takovéto aktivity doprovází, ale podle něj přece jen pomohl úspěšně míru pirátství snížit.

„Dlouhou dobu bylo nelegální stahování jednodušší a rychlejší než legální, už tomu tak ale není. Zákazníci tyto nové legální služby přijali,“ dodal Alleyne. „Jsem si jistý, že počet lidí, který nezákonně hudbu stahuje, postupem času klesne. Kdyby nebylo pokroku učiněného v roce 2009, očekával bych, že číslo 13 procent Britů přiznávajících se ke sdílení souborů by bylo dvojnásobné, možná dokonce třikrát tak velké.“

Hudbu zdarma za rodné číslo? Klidně

Kdyby ale existovala možnost, tak by nejvíce lidí uvítalo hudbu zdarma, i kdyby to znamenalo plno reklamy na stahovacích serverech. Čtyřiačtyřicet procent dotazovaných z celého světa by rádo poslouchalo reklamy, kdyby bylo možné stahovat písničky bez poplatku. A 41 procent je spokojeno s tím, že mohou získat přístup zdarma k hudebnímu streamování.

Celosvětově by téměř čtvrtina lidí ochotně poskytla své osobní údaje výměnou za bezplatné stahování hudby. Nejsvolnější jsou k tomuto kroku Britové (38 procent) a Australané s Korejci (oba národy po 37 procentech).

Jukebox
Jukebox
Více fotek
  • Jukebox zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1254/125350.jpg
  • CD autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/824/82305.jpg