Grammy 2009: Do ženského souboje vstoupí 3D Jackson

Los Angeles - V noci z neděle na pondělí se budou předávat v Los Angeles prestižní americké hudební ceny Grammy. Ceremoniál, který ČT vysílá v přímém přenosu, se koná v aréně Staples Center, tedy na stejném místě, kde se veřejnost v červenci rozloučila s Michaelem Jacksonem. Favoritkou 52. ročníku hudebních cen je s deseti nominacemi Beyoncé, velkou část pozornosti ji ale ukrojí jistě právě Jackson. Ten také patří mezi šest hudebníků, kteří dnes získali Grammy za celoživotní dílo. Součástí pocty zesnulému popovému králi bude i premiéra trojrozměrného klipu k jeho písni Earth Song, který měl doprovázet nikdy neuskutečněné Jacksonovo turné.

Pořadatelé na stránkách Grammy zveřejnili krátkou ukázku z klipu, k jeho sledování jsou nutné speciální brýle. Jackson v něm nevystupuje, bude slyšet jenom jeho hlas. „Připadalo nám, že představit ho takhle bude nejlepší. Je to jako poklona. Ta píseň pro něj byla hodně důležitá,“ uvedl výkonný koproducent cen Ken Ehrlich. Přímo na pódiu vzdají Jacksonovi hold zpěvačky Celiné Dionová, Carrie Underwoodová, Jennifer Hudsonová a zpěváci Smokey Robinson a Usher.

Jackson je jedním ze šesti hudebníků, kteří ještě před galavečerem obdrželi cenu Grammy za celoživotní dílo. Stejné ocenění putovalo i ke kanadskému zpěvákovi Leonardu Cohenovi. Dalšími oceněnými byla zpěvačka country Loretta Lynnová, jazzový trumpetista Clark Terry a pianista André Prévin. Vedle Jacksona byl posmrtně oceněn ještě hudebník Bobby Darin.

Grammy samotné pak letos nabídnou především zajímavý ženský souboj. Beyoncé, která dosud žádnou významnou Grammy nezískala, byť již deset gramofonků má, šlape s osmi nominacemi na paty mladičká country hvězda Taylor Swiftová. Ve čtyřech, včetně skladby či alba roku, se utká přímo s Beoyncé. O cenu za píseň roku se uchází také Lady Gaga. Extravagantní zpěvačka, kterou někteří považují za nástupkyni Madonny, má celkem pět nominací.

Uspět na předávání ale mohou i skupina Black Eyed Peas, zpěvák R'n'B Maxwell a rapper Kanye West, kteří mají po šesti nominacích. Pěti nominacemi akademici kromě Lady Gaga ocenili i rappera Jay-Z. Mezi dalšími nominovanými je třeba hudební veterán Bob Dylan, irští rockeři U2 nebo britské rockové duo The Ting Tings. Celkem se Grammy uděluje ve 109 kategoriích.

0Přímý přenos z udílení Grammy Awards ze Staples Center v Los Angeles mohou sledovat o víkendu diváci České televize. Přenos je součástí nedělní (31. 1. 2010) programové nabídky ČT2 a začíná ve dvě hodiny po půlnoci (v noci z neděle na pondělí). Tlumočí Dana Hábová, komentuje Jan Rejžek. Sestřih toho nejzajímavějšího pak přinese ČT2 v pondělí 1. února ve 22.15.

Během předávání cen tradičně vystupuje řada hudebníků, často v netradičních spojeních. Letos diváci například uvidí společné vystoupení rapperů Eminema, Drakea, Lila Waynea a bubeníka Travise Barkera, který se proslavil v poppunkové skupině Blink 182.