Novou scénu otevírá Východočeské divadlo nejstarším řemeslem

Pardubice – I nejstarší zástupkyně nejstaršího řemesla potřebují vědět, co je marketing, chtějí-li obstát v ekonomické konkurenci. Nejmladší z pětice prostitutek v groteskní komedii Nejstarší řemeslo je přes sedmdesát. Láska i sex ale kvetou v každé věku a taky je pořád čemu se učit. Hra držitelky Pulitzerovy ceny Pauly Vogelové ve Východočeském divadle v Pardubicích bude mít pro herce i diváky výjimečnou atmosféru. Je první na nově otevřené komorní scéně.

Zdroj: Východočeské divadlo v Pardubicích Autor: Michal Klíma

Vogelové vtipné a přitom moudré podobenství o lidském životě, společnosti a o tom, co je víc, zda moderní strategie, nebo obyčejná lidskost, uvádí pardubické divadlo v režii Jiřího Seydlera. „Stále myslí na budoucnost, stále od ní něco očekávají, stále se na ni připravují, to znamená, že žijí velice aktivním životem,“ říká režisér o pěti hrdinkách Nejstaršího řemesla.

Nejstarší řemeslo – nejmladší prostor

Groteska Pauly Vogelové je první premiérou na nově otevřené studiové scéně, jejíž prostory donedávna sloužily jako divadelní zkušebna. Alternativní scénu se pokusili v Pardubicích založit už za první republiky mladí ochotníci. „V Pardubicích je poměrně velká tradice hledání komorního prostoru, ale bohužel toto divadlo mělo tu smůlu, že takový prostor nevlastnilo. Takže se stěhovalo z různých pronajatých sálů,“ uvedl k vybudování nové scény dramaturg Tomáš Syrovátka. Nové divadlo se v východočeské metropoli otevírá opět po sto letech.

Komorní scéna dává prostor úplně jinému kontaktu s divákem. „Teď opravdu zažíváme velký boom, protože vyprodáno je na několik repríz dopředu,“ nebojí se mluvčí Východočeského divadla Radek Smetana, že si studiová scéna své diváky nenajde.

V nových prostorách chce soubor kormě komorních her s intimním obsazením uvádět také současné a méně známé autory, jako je například Paula Vogelová. „Měl by sem chodit divák, který si přeje objevit nějaké nové téma, novou hru, nový režijní nebo inscenační postup,“ dodává Seydler.

Během sezony se na studiové scéně odehrají dvě premiéry, přestavěná divadelní zkušebna poslouží i hostujícím souborům.

Nejstarší řemeslo - premiéry: 30. a 31. ledna; režie: Jiří Seydler; hrají: Ludmila Mecerodová (Vera), Romana Chvalová (Edna), Jindra Janoušková (Lilian), Lída Vlášková (Ursula), Zdena Bittlová (Mae).

Nejstarší řemeslo
Nejstarší řemeslo
Více fotek
  • Nejstarší řemeslo autor: Michal Klíma, zdroj: Východočeské divadlo v Pardubicích http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1395/139427.jpg
  • Nejstarší řemeslo autor: Michal Klíma, zdroj: Východočeské divadlo v Pardubicích http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1395/139428.jpg