V MeetFactory porcují duši

Praha – Světovou kinematografii v novém kontextu a v multimediálním prostředí nabízí každou středu v měsíci projekce ve Filmovém klubu MeetFactory. Každý měsíc je zasvěcen jednomu tématu, tím únorovým je duše. „Duchovní filmy jsou většinou synonymem pro rozvleklá dramata plná humanismu, intelektuálního poselství a pro většinového diváka je to spíše další z důvodů, proč se autorskému filmu vyhýbat. V našem výběru proto figurují hned dvě duchovní komedie, jeden pop film a výjimečné post-socialistické drama,“ představuje „svou duši“ filmový klub.

Pokračovatelem tradice surrealistického filmu, který kombinuje s aktuálními otázkami řešení finanční krize, je francouzská komedie Louise-Michel. Boží mlýny mohou mít někdy dost svéráznou podobu. Třeba negramotné dělnice a outsiderského „sekuriťáka“ jako ve filmu francouzské autorské dvojice Benoîta Delépinea a Gustava Kerverna. I v ekonomické krizi, tak jako ve všem, jsou si všichni rovni, ale někteří rovnější, a tak když se hrdinka jejich snímku Louise ocitne jednou ráno v prázdné tovární hale s otázkou, co dál, jestli jít na pracák, nebo zabít šéfa, neváhají ji popostrčit k druhé možnosti. Spolu s nájemným vrahem Michelem, který by nezabil ani mouchu, se Louise v cynické a groteskní road movie vydává zbavit svět jednoho tuneláře a - jak to tak bývá - cesta je mnohem důležitější než cíl.

Skafandr a motýl, film se čtyřmi nominacemi na Oscara, diváky zavede do hlubin duše člověka, který pouze silou své osobnosti dokáže zůstat v kontaktu s ostatními, i když mu na těle po ochrnutí neslouží téměř jediný sval. Jediný způsob komunikace, který zbyl Jean-Dominiquesovi Baubymu poté, co byl stižen mozkovou mrtvicí, kvůli níž ochrnul na celé tělo, je mrkání. Jedno mrknutí znamená ano, dvojí mrknutí ne. S pomocí dvou specialistů a lidí ze svého blízkého okolí se Jean-Dominiques učí opět integrovat do společnosti a rozhodne se prostřednictvím ojedinělé komunikační metody nadiktovat román.

Kontroverzní snímek 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny natočil rumunský režisér Cristian Mungui a odvezl si za něj Zlatou palmu z Cannes v roce 2007. Jeho snímek je drsnou výpovědí nejenom o těžké době, ale především o silném přátelství. Pojednává o dvou vysokoškolských studentkách za éry rumunského totalismu, těsně před pádem železné opony, kdy během jednoho dne jedna z nich podstupuje tehdy zakázaný potrat. Okamžik, který může nastat v životě každé ženy, se ovšem zkomplikuje kvůli nesvobodným poměrům, ve nichž hlavní hrdinka žije.

Mám rád Huckabees je jednou z nejvkusnějších komedií poslední doby. Utahuje si jak z politiky nadnárodních firem, tak z věčného hledání receptu na spokojený duchovní život. Hlavním hrdinou filmu je básník, ochránce přírody a intelektuál každým coulem Albert, jemuž přebere místo prázdný, nadutý a falešný Brad. Albert ovšem neváhá a najme si existenciální detektivy, kteří mu mají pomoci získat místo zpět a pokořit svého soka. Na scénu však vstupuje éterická francouzská psycholožka…

Projekce se konají každou středu od 20 hodin. Filmy se promítají v originálním znění s českými titulky. Vstupné je 50 Kč, rezervace na stránkách MeetFactory.

Z filmu Louise-Michel
Z filmu Louise-Michel
Více fotek
  • Z filmu Louise-Michel zdroj: Artcam http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1045/104420.jpg
  • Skafandr a motýl zdroj: MeetFactory http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139575.jpg
  • 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny zdroj: Kino Ořechovka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/697/69606.jpg
  • Mám rád Huckabees zdroj: MeetFactory http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1396/139576.jpg