Grammy 2009: Historický ženský úspěch pro Beyoncé

Los Angeles - Dvaapadesáté americké hudební ceny Grammy v Los Angeles ovládla zpěvačka Beyoncé. Proměnila šest z deseti nominací, což se dosud žádné jiné ženě v jednom ročníku nepodařilo. Nezískala ale prestižní cenu za album roku, kterou za svou desku Fearless obdržela country zpěvačka Taylor Swiftová. Americká hudební akademie také během slavnostního předávání cen vzdala hold zesnulému „králi popu“ Michaelu Jacksonovi a připomněla si nedávné tragické zemětřesení na Haiti. Sestřih toho nejzajímavějšího z Grammy 2009 připomene ČT2 dnes od 22:15.

„V hlavních kategoriích letos žádné velké překvapení nebylo, ale v kategorii Objev roku mě potěšila kapela Zac Brown Band, která je u nás méně známá,“ upozornil hudební publicista Vladimír Vlasák.

Beyoncé chyběly dvě ceny k tomu, aby vyrovnala rekord osmi ocenění přebraných během jednoho večera, jejž drží právě Jackson a také kytarista Carlos Santana. Celkem již Beyoncé, která loni poprvé vystoupila i v Česku, za svou kariéru získala 16 gramofonků. V hlavních kategoriích se jí ale podařilo prorazit až letos. Dosud bodovala jenom v žánrových. Swiftová celkem získala čtyři ocenění.

Video Ceny Grammy 2009
video

Ceny Grammy 2009

Hudební cenu Grammy za celoživotní dílo získalo šest hudebníků, mezi nimi i Michael Jackson a Leonard Cohen. „Oceněný Cohen se neúčastnil hlavního večera, cenu si přebral již dříve ve svém typickém kloboučku, se šarmem sobě vlastním, a také podotkl, že už nedoufal, že by toto ocenění někdy získal,“ informoval o Grammy v telefonátu z Los Angeles Michal Kubal.

A prozradil, co jeho na slavnostním vyhlašování nejvíce upoutalo: „Mě osobně z celého večera nejvíce zaujala vystoupení některých hiphopových zpěváků včetně Eminema, která byla z jedné třetiny vždy vypípána kvůli sprostým výrazům, takže zážitek pro televizní diváky byl přinejmenším podivný.“

Jacksonův syn: Poselstvím jeho písní byla láska 

Poctu Jacksonovi uvedl zpěvák Lionel Ritchie. Připomněl, že umělci, který loni zemřel kvůli předávkování léky, nebyl lhostejný osud světa. Zpěvačky Celiné Dionová, Carrie Underwoodová, Jennifer Hudsonová a zpěváci Smokey Robinson a Usher poté společně zazpívali Jacksonův ekologicky laděný Earth Song. Součástí jejich vystoupení byla i premiérová projekce trojrozměrného klipu k této skladbě, který měl být součástí neuskutečněného Jacksonova comebackového turné.

Akademie pak zpěvákovi posmrtně udělila cenu za celoživotní dílo. V emocionálně vypjatém vystoupení ji převzaly dvě z jeho tří dětí, Paris a Prince. „Všechny jeho písně měly jednoduché poselství: lásku,“ uvedl mimo jiné Prince, který na veřejnosti promluvil vůbec poprvé.

„Klip Michaela Jacksona byl sice prezentován jako technologický průlom, nicméně já bych řekl, že to bylo velmi jednoduché. Hlavní princip spočíval v prolínání 3D záběrů přírody se záběry na ostatní interprety, kteří se na písni podíleli,“ uvedl k poctě Jacksonovi Michal Kubal. 

Ceny Grammy se udělují ve více než stovce kategorií od rapu, folku, gospelu po jazz, klasickou hudbu a mluvené slovo. Hlasují v nich odborníci působící v hudebním průmyslu sdružení v Národní akademii nahrávacích umění a věd.