Zlatou uličku zavřou nejméně na rok. Aby „neujela“

Praha - Zlatou uličku na Pražském hradě čeká zřejmě nejrozsáhlejší rekonstrukce v historii. Opravy se budou týkat především zastaralé kanalizace, která podle Hradu představuje riziko pro statiku celé uličky. Do základů domků totiž zatéká dešťová voda. Uzavřena bude ulička od prvního květnového dne, znovu by se návštěvníkům mohla otevřít v dubnu nebo v květnu příštího roku.

Tempo prací bude podle ředitele Správy Pražského hradu Iva Velíška záviset na archeologickém výzkumu. Hrad bude Zlatou uličku opravovat pod dohledem památkářů a potřebný prostor dostanou i archeologové. Uzávěra uličky se tak může proti nynějšímu plánu protáhnout či zkrátit i o několik měsíců, upozornil Velíšek.

Stavbaři při rekonstrukci budou kopat do hloubky až šest metrů. Archeologové tak dostanou poprvé příležitost k rozsáhlému výzkumu v této části Hradu. Příslibem zajímavých objevů je podle Velíška mimo jiné to, že ulička vznikla na navážce, kam se původně vyvážely hradní odpadky.

S dešťovou vodou zmizí i „soustava prodejen“

Hlavním důvodem oprav je podle Hradu to, že kvůli poničené historické kanalizaci do základů domků ve Zlaté uličce zatéká dešťová voda. Hrozí tak, že by celá ulička v budoucnu mohla „ujet“ do Jeleního příkopu.

Zatím Hrad žádné poruchy statiky domků ve Zlaté uličky nezaznamenal, toto riziko je ale nutné opravou kanalizace odstranit. Opravovat se bude nejen ulička, ale i nosné konstrukce v některých domcích tak, aby se zpevnily.

Po dokončení oprav Zlaté uličky by se měl změnit i její současný charakter tak, aby byla spíše historickou expozicí než „soustavou prodejen“. Správa Pražského hradu plánuje, že v několika domcích otevře novou stálou výstavu, která bude dokumentovat život v uličce v letech 1600 až 1956. Hrad na rekonstrukci včetně archeologického výzkumu a nové expozice vyčlenil zhruba 40 milionů korun. Jako náplast pro návštěvníky Zlaté uličky bude do prohlídky Hradu od dubna zařazen Rožmberský palác s novou expozicí.

Zlatá ulička vznikla po vybudování severního opevnění Hradu a je dnes posledním zbytkem drobné zástavy. Ve skromných obydlích bydlela hradní čeleď, pravděpodobně hradní střelci a zlatníci – název Zlatnická ulička je doložen ze 16. století. Podobu obydlí z té doby nejlépe ukazuje domek čp. 20 s brázděným patrem, původní velikost pak dům čp. 13. Domky byly obývány až do druhé světové války, ale už za 1. republiky se dbalo na to, aby při úpravách nebyl měněn pitoreskní ráz uličky. V domku čp. 22 žil v letech 1916–17 spisovatel Franz Kafka.

Zlatá ulička
Zlatá ulička