Xindl X a Šimkovičová odhalují Bruna

Praha – Český písničkář Xindl X a slovenská výtvarnice Monika Šimkovičová vydávají 2. února ve vydavatelství Galén novelu o smrti a neumírání nazvanou Bruno v hlavě. Kniha je výsledkem náhodného setkání dvou osobností. Když si před lety dali navzájem přečíst své první literární texty, zjistili, že oba, ač od sebe vzdáleni místem, časem i věkem, napsali nevědomky dvě části téhož příběhu. Své povídky proto propojili dohromady.

„Malovala jsem interiér bytu Ondrovy maminky a on se občas stavil, aby okukoval, co přibylo nového. Jednou mi u toho dokonce hrál na kytaru a zpíval a mě napadlo, že mu dám na oplátku zas něco přečíst. Tak jsme přišli na to, že jsme oba napsali podobný příběh. Ondrova verze byla ale mnohem drsnější. To, že příběhy spojíme v jeden, byla pak už jen záležitost jednoho mrknutí,“ prozradila Minika Šimkovičová.

Xindl X líčení vzniku knihy doplňuje: „Na Moničině rozepsané knize mi přišlo zajímavé, že zkoumá problematiku, kterou řešila postava v povídce, kterou jsem měl zrovna čerstvě dopsanou. Obě hrdinky bojovaly se stejným problémem. Každá z nich ho řešila zcela opačně. Napadlo mě, že by bylo zajímavé napsat, jak se Moničina postava pod tlakem okolností stane mou postavou. Načrtl jsem osnovu tohoto příběhu proměny a předestřel ji Monice. Ta se pro ten nápad okamžitě nadchla a o zábavu na příští rok bylo postaráno.“ 

Hlavní postavou je výtvarnice Monika, které se během jediného dne zhroutí celý svět – přijde o manžela, iluze o jejich vztahu a navíc zjistí, že její dny jsou už pravděpodobně sečteny a zbytek života musí prožít s nebezpečným Brunem. Soužití s ním Moniku postupně donutí zcela změnit svůj charakter, jednání a komunikaci s ostatními i se sebou samotnou.

Kdo je Bruno

O něm Xindl X míní, že „s takovou postavou se čtenáři ještě nesetkali“. Více autoři ale prozrazovat nechtějí. „Lepší bude, když čtenář až v průběhu čtení odhalí, co je Bruno zač,“ říká Monika. Na otázku, proč by si vlastně lidé měli pořídit jejich knihu, říkají: „Aby si odpočinuli od svých životů a nechali se vtáhnout životním příběhem někoho jiného,“ míní Xindl X. A „aby se dozvěděli, kdo je Bruno“, uzavírá Monika.

O autorech:

Xindl X (vl. jm. Ondřej Ládek, nar. 16. 8. 1979)

Český hudebník, textař a scenárista. Studoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU, odkud byl vyhozen za svůj kontroverzní scénář Tajná válka, s nímž o měsíc později zvítězil na FAMUfestu. Ještě na škole napsal podle své povídky UpReal scénář k filmu Restart (2005). V roce 2007 stál u zrodu námětu k úspěšnému televiznímu sitcomu Comeback a pak se jako scenárista podílel na jeho prvních patnácti dílech. Poté z televize odešel a dal přednost dráze hip hop-folkového písničkáře. Za debutové album Návod ke čtení manuálu získal v roce 2009 nominaci na prestižní cenu Anděl.

Monika Šimkovičová (nar. 17. 4. 1966)

Slovenská výtvarnice a spisovatelka. Vystudovala zahraniční obchod, ale po letech práce v oboru se rozhodla změnit svůj život a věnovat se výhradně tvůrčí činnosti. Od té doby maluje, píše, vytváří interiéry a vyrábí umělecké předměty. V roce 1996 produkovala dokument z prostředí filmového festivalu v Montrealu Voila, festival! Její povídka Pán a pani Hornerovci byla v roce 1999 oceněna publikováním ve sborníku sedmnácti nejlepších slovenských povídek. Rok nato vyšla její povídková kniha Utajené skutočnosti.