O Českého lva se postarají Polívka, Liška, Budař a Roden

Praha - V duchu slavných filmových dvojic se ponese 17. ročník výročních filmových cen Český lev. Během hlavního večera 6. března si budou zvát na pódium dvojice i vítěze jednotlivých kategorií Boleslav Polívka a Pavel Liška, oba držitelé ocenění z minulých let. Nominačním večerem provede diváky 6. února Jan Budař, do znělky tvůrci vybrali zdánlivě nesourodou dvojici Boleslav Polívka - Karel Roden. V soutěži je celkem 46 filmů, i letos se bude udělovat cena také dokumentárnímu filmu. Nominační i hlavní večer bude živě přenášet Česká televize.

„Chceme sehnat ty nejzajímavější páry a opět je dát dohromady,“ říká předseda České filmové a televizní akademie (ČFTA) Petr Vachler. Loni se na pódiu objevovaly rodinné dvojice, Polívka moderoval večer se svou dcerou Annou. „Už to, že se spolu scházíme, mě na tom baví nejvíc,“ říká Liška, který si podle svých slov chtěl s Polívkou už dlouhou dobu naživo zahrát.

Letos členové ČFTA posuzovali rekordní počet titulů - celkem 34 hraných a 12 dokumentárních. Prvního kola hlasování se podle Vachlera zúčastnilo necelých šedesát procent členů, což považuje vzhledem k vytížení filmových profesionálů za úspěch. Ve druhém kole očekává tradičně vyšší počet hlasů.

První vítězové už začátkem února

Na nominačním večeru bude udělen první z Českých lvů za nejlepší zahraniční snímek. Získají ho Hanebný pancharti, Milionář z chatrče nebo Valčík s Bašírem. Udělena bude cena české kritiky; nejlepším domácím celovečerním snímkem se mohou stát 3 sezóny v pekle, Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? a Protektor. V oblasti dokumentů pak Automat, Občan Havel přikuluje a Zapomenuté transporty do Polska. ČFTA ocení i nejlepší filmový plakát - naději na sošku mají Zuzana Lednická (3 sezóny v pekle), Aleš Najbrt (Protektor) a Krištof Kintera s Kryštofem Doležalem (Zoufalci).

Už dříve vedení ČFTA oznámilo, že vzhledem k ukončení spolupráce akciové společnosti Sazka s Českým lvem nebudou letos vyhlášeni vítězové soutěže o nejlepší nerealizovaný filmový scénář. Dosud se tak stalo sedmkrát, mezi oceněnými byly i později realizované scénáře Děti noci, Zemský ráj to napohled nebo Kawasakiho růže. Novou kategorií, spojenou s diváckým hlasováním, bude Hláška roku - dvě desítky těch nejlepších vybral pro první ročník režisér Jiří Menzel.

Podle statutu se o České lvy mohou ucházet i koprodukční snímky - od letošního 17. ročníku však musí být domácí vklad minimálně 20 procent a také jedna z hlavních profesí musí být obsazena českým tvůrcem - režisérem, kameramanem, scenáristou, hercem či herečkou v hlavní roli.