Inspektoři UNESCO ukončili svou pražskou misi

Praha - Zástupci Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) opustili o víkendu Prahu. Během své návštěvy si prohlédli staveniště tunelu Blanka, dopravu po magistrále v centru Prahy, Václavské náměstí i Břevnovský klášter a Vítkov. Výsledky kontroly budou zveřejněny na letním jednání Výboru pro evropské dědictví UNESCO v Brazílii.

Mise UNESCO působila v Praze od úterý do soboty. „Jsou prodlouženým okem Výboru pro světové dědictví,“ uvedl ředitel české pobočky ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc. Na jednání se inspektoři sešli právě s představiteli ICOMOS, Národního památkového ústavu nebo magistrátu, ale setkali se i s Klubem Za starou Prahu nebo s odpůrci současného způsobu opravy Karlova mostu. Jednání se údajně konala za zavřenými dveřmi, na schůzku neměli přístup ani asistenti s občerstvením. Svá zjištění inspektoři nijak nekomentovali.

Hlavními tématy byly kontrola výstavby tunelového komplexu Blanka a její dopad na pražskou památkovou rezervaci, plánovaná stavba obchodního centra u Václavského náměstí, rekonstrukce pražských nádraží a takzvaná muzejní míle, plánovaná stavba tunelů pod Národním muzeem. „Řekli jsme jim naše stanoviska k tématům, o kterých jsme věděli, že mají zájem. Oni nám dali některé doplňující otázky,“ řekl Štulc.

Podle Štulce je projekt Blanka již nevratný, inspektory ale upozornil na nízkou architektonickou hodnotu vjezdů do tunelu. „Zatím to je ryze dálniční řešení,“ řekl. Chce proto, aby město plány přepracovalo. Mluvilo se i o dalších aktuálních stavebních akcích v metropoli. Jednou z nich je plánovaná přestavba vnitrobloku mezi ulicemi Jindřišská, Panská, Na Příkopě a Václavským náměstím. Jejím odpůrcům se nelíbí objem plánované zástavby, výška budov ani porušení historických parcel.

Pracovníci razící tunel Blanka prorazili 12. ledna horní polovinu severního tubusu. Spojily se tak části ražené od Letné a ve směru z Pelc-Tyrolky. Odchylka přitom činila několik milimetrů, což stavebníci považují za špičkový výsledek.
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk