Irglová a Hansard zahájili v Praze evropské turné

Praha - Oscarem vyznamenaná dvojice hudebníků Markéta Irglová a Glen Hansard před plným sálem pražské Lucerny odstartovala evropské turné. Česko-irská dvojice vystupující pod hlavičkou The Swell Season přijela pražskému publiku představit nové album Strict Joy, součástí vystoupení jsou ale i písně z oscarového soundtracku k filmu Once. Role předskokana se ujal americký písničkář Josh Ritter, kterého kdysi objevil Hansard v jednom z malých klubů.

Irglová s Hansardem zahájili koncert vkleče na podlaze s malým pianem a kytarou. Na pódiu je doprovázejí další hudebníci, členové Hansardovy domovské kapely The Frames. Oproti jejich dřívějším koncertům se tedy diváci mohli těšit na dynamičtější a orchestrálnější provedení. „Dříve to bylo komornější, s ostatními nástroji dostává hudba trochu jiný rozměr,“ hodnotila Irglová před koncertem novou podobu písní.

Naposledy oba hudebníci vystoupili v Praze v červnu 2008 a pak na několika letních festivalech. Od té doby projeli několikrát Spojené státy, podmanili si ale i Austrálii, jihovýchodní Asii či Japonsko. S albem Strict Joy vyrazili již na podzim do USA a Praha je první zastávkou na jejich evropském turné. V úterý je čeká vyprodané brněnské Semilasso a poté koncerty v 18 dalších evropských metropolích od Helsinek až po Madrid.

„V Markétě jsem našel velmi intimního hudebního partnera - někoho, kdo se ke mně dokáže v hudbě dostat daleko blíž,“ uvedl před koncertem Hansard, kterému v současnosti velmi vyhovuje jemnější ladění projektu The Swell Season. Do budoucna prý ale není nic pevně dané. „Vždy budu součástí The Frames a ta kapela bude vždy koncertovat a vydávat desky,“ dodal Hansard s tím, že oba projekty budou fungovat společně, dokud budou s Markétou přátelé.

Spolupráce Hansarda a Irglové začala v roce 2003, v roce 2006 vyústila v nahrání alba The Swell Season pojmenovaného podle knihy Hansardova oblíbeného spisovatele Josefa Škvoreckého. Ve stejném roce se oba hudebníci podíleli na nízkorozpočtovém filmu Once, který se stal hitem po celém světě. Hansard s Irglovou napsali nejen soundtrack, ale ve snímku hráli i hlavní role. V únoru 2008 získali za píseň Falling Slowly Oscara v kategorii Nejlepší původní píseň. Jejich postavy se také později objevily v jedné epizodě seriálu Simpsonovi.

Markéra Irglová a Glen Hansard v pražské Lucerně
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt