Francie má dva nové rytíře - Carreyho a McGregora

Paříž - Francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand připnul v pondělí na klopu kanadského herce Jima Carreyho a jeho skotského kolegy Ewana McGregora rytířské hvězdy. Mitterrand také oba herce, kteří byli obřadem povýšeni na rytíře francouzského Řádu umění a literatury, označil za „dvě výrazné osobnosti komediálního herectví, které se navzájem výborně doplňují“. Oba komici spolu hrají v komedii I Love You Phillip Morris, která má ve Francii premiéru 10. února.

„Jste tím nejlepším příkladem všestranného komika, u kterého se herecké umění projevuje obrovským charismatem a sveřepostí, která zachází až k pompéznosti,“ chválil Mitterrand Carreyho herecké umění při předávání slavnostních insignií.

0Řád umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) schválil prezident Charles de Gaulle při restrukturalizaci francouzských řádů v roce 1963. Je udělován za významné zásluhy na poli literatury a umění francouzským ministrem kultury. Držitel nemusí být francouzský občan. Řád se uděluje ve třech stupních – commandeur (velitel), officier (důstojník) a chevalier (rytíř).

Carreyho přirovnal k filozofovi Denisu Diderotovi, který se prý také zabýval filozofickými problémy, které mají „explozivní, eruptivní a kreativní charakter“. McGregor je podle Mitterranda naprosto odlišným typem komika. Takového, „který stojí na straně síly“, žertoval Mitterrand v narážce na McGregorovu roli ve vesmírné sáze Hvězdné války. 

Jim Carrey se proslavil především ztřeštěnými komediálními rolemi ve filmech Cable Guy, Ace Ventura: Zvířecí detektiv nebo Maska. Na svém kontě má ale i vážnější role ve Formanově filmu Muž na Měsíci nebo ve snímku Truman Show, za které byl v letech 1999 a 2000 oceněn Zlatým glóbem.

O strmý start kariéry Ewana McGregora se postarala role feťáka Rentona v kultovním skotském snímku Trainspotting. Již při natáčení tohoto snímku si jej režisér George Lucas vybral do role mistra Obi-Wana Kenobiho v posledních dvou dílech Hvězdných válek. Celkem má na svém kontě téměř padesátku filmových a televizních rolí.

Řád umění a literatury
Řád umění a literatury