Film ČT Archiv získal ocenění na prestižním televizním festivalu

Paříž - František Němec získal Grand Prix za nejlepší mužský herecký výkon v dramatu Archiv režisérky Lucie Bělohradské na 23. ročníku prestižního televizního festivalu FIPA International Festival of Audiovisual Programs Biarritz. Původní televizní film Archiv odhaluje stíny naší totalitní minulosti i jejich dozvuky v současnosti. Významné ocenění získal v silné konkurenci dalších osmi finalistů z USA, Číny, Brazílie, Portugalska, Izraele, Itálie, Velké Británie a Francie, přičemž úspěchem je již samotná účast ve finále.

Scénář Archivu napsala autorka ve spolupráci se scenáristou Miroslavem Sojákem podle příběhu, který našel  dramaturg Bedřich Ludvík v knize povídek spisovatelky Ivy Tajovské Jepičí hvězdy. Film uvedla ČT loni u příležitosti výročí listopadu 89.

Stárnoucí filozof Josef Brzek (František Němec), který se zabývá překladem Aristotela, chce zjistit, kdo způsobil jeho vyhazov z fakulty během normalizace. Se svým dospělým synem Petrem (Jan Šťastný) navštěvuje pardubický archiv StB, přestože mu to manželka Věra (Emília Vášáryová) rozmlouvá. Fakta, na která v záznamech naráží, vůbec nečekal. Zrada, jak se ukáže, přišla od těch nejbližších…

Drama je studií několika charakterů, zatížených různou mírou viny. Konfrontuje rozličné lidské postoje, související s komunistickým marasmem a hledáním jeho strůjců. Dalšími klíčovými postavami jsou manželé Přibylovi (Jan Vlasák a Dana Syslová) a bývalý Brzkův kolega Křižák (Oldřich Vlach).

Za herecké výkony v dramatu Archiv získali František Němec a Oldřich Vlach také čestné uznání při udílení cen Trilobit Beroun 2009 za významné počiny v oblasti filmové a televizní tvorby (23. ledna 2010).