Metropolitní opera ve vašich kinech: Domingo jako baryton

Praha – Sobotní přenos Verdiho opery v rámci oblíbeného projektu The Metropolitan Opera: Live in HD je o něco hvězdnější než ty předchozí. Čtyři desetiletí po svém debutu v Metropolitní opeře se v titulní roli, jež byla původně napsaná pro baryton, představí legendární tenorista Plácido Domingo. Ve Verdiho tragickém dramatu Simon Boccanegra se po jeho boku objeví Marcello Giordani, Adrianne Pieczonková a James Morris.

„Diváci uvidí méně známou Verdiho operu, příběh odehrávající se ve středověké Itálii. Jde v něm o konflikt dvou znepřátelených politických stran a v jeho rámci se odehrává silný lidský příběh otce a jeho ztracené a znovunalezené dcery,“ přibližuje představení publicistka Věra Drápalová.

Inscenaci slavného italského režiséra Giancarla del Monaca bude dirigovat umělecký ředitel Metropolitní opery James Levine. Průvodkyní přenosu bude v Česku mimořádně oblíbená americká sopranistka Renée Flemingová.

„Plácidu Domingovi je téměř sedmdesát. Je ve věku, kdy je spousta jiných pěvců na odpočinku, maximálně učí, on je ale stále aktivní a stále hledá nová témata pro sebe a svou kariéru. Diriguje, je intendantem dvou operních scén v Los Angeles a ve Washingtonu a také stále zpívá ve vybraných rolích. A teď se v Metropolitní opeře vrací ke svým kořenům, protože on kdysi začínal jako barytonista,“ dodává k představiteli Simona Boccanegry Drápalová.

Přenos z MET se objeví ve dvou desítkách kin sedmnácti měst (seznam), nově se k přenosům připojilo pražské kino MAT. „Opera v kině nabízí zase jiný druh zážitků, říká k možnosti jít na operu do kina Věra Drápalová. “Například vidíte detaily, které z hlediště nemáte možnost zahlédnout. A to je v současnosti důležité, protože operní herectví, pod nímž si mnozí představují jakousi strnulost a statičnost, je dnes mnohem dál. Člověk tak může sledovat všechny nuance mimiky, gest a výrazu."

Její slova dosvědčuje i populárnost projektu. Například lednový přenos Bizetovy Carmen sledovalo ve 20 kinech v ČR přes 6 000 diváků. Celosvětově ji vidělo v přímém přenosu téměř 250 000 lidí, desítky tisíc ji uvidí ze záznamu v rámci série Encores/Přidáváme!

Další operou v rámci projektu MET: Live in HD bude Hamlet Thomase Ambroise (27. března) a Armida Gioacchina Rossiniho (1. května).

Z inscenace v MET Opeře v NY
Zdroj: MET Opera NY
Autor: ČT24