Ideálního manžela hledejte na Ostravsku

Ostrava - V anglické šlechtice z konce devatenáctého století se proměnili činoherci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Vstoupili do salonů i do politiky, a to všechno v komedii plné intrik s názvem Ideální manžel. Na konci devatenáctého století ji napsal dramatik a spisovatel Oscar Wilde a s lehkým úšklebkem v ní kritizuje společnost, ve které se pohyboval a kterou dobře znal. Její nové nastudování má premiéru dnes v Divadle Antonína Dvořáka.

Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské Autor: Radovan Šťastný

Wildova situační komedie kombinuje osobní život postav se světem vysoké politiky a ukazuje, že anglická politika sklonku devatenáctého století nám má co říci i dnes.

Ideálním manželem měl být sir Robert Chiltern, kdyby nevyplavaly na povrch jeho hříchy mládí. „Hraji vlastně úspěšného náměstka ministra, který, jak se ukáže ve hře, si v začátku své kariéry trošičku pomohl, aby se dostal v politice tam, kam potřeboval,“ popisuje charakter své postavy představitel hlavní role Vladimír Polák.

Zatímco muži jsou mnohdy pro kariéru schopni udělat cokoli, jejich ženy to nemusejí vždy dobře pochopit. A přesto je to právě něžné pohlaví, které dovede velmi dobře intrikovat. „V něčem jsou ženy daleko rychlejší než muži, takže bych řekla, že někdy k těm intrikám mají blíž,“ myslí si herečka NDM Pavlína Kafková, která ztvárnila paní Cheveleyovou.  

Oscar Wilde napsal Ideálního manžela v době, kdy neprožíval zrovna idylické vztahy se svou vlastní ženou. „Psal tu hru v době manželské krize, takže jisté své názory implantoval do této hry,“ říká režisér Janusz Klimsza. O ženách se v Ideálním manželovi dozvíte, že jejich zoufalství prý poznáte podle přílišného mejkapu a hlubokého rozparku na šatech. 

Ideální manžel – Národní divadlo moravskoslezské; premiéra: 6. února, nejbližší repríza: 9. února; režie: Janusz Kimsza; osoby a obsazení: Vladimír Polák (sir Robert Chiltern), Gabriela Mikulková (lady Gertruda Chilternová), Lada Bělašková (Mabel Chilternová), Petr Sýkora (lord Artur Goring), Vladimír Čapka (hrabě z Cavershamu), Marie Logojdová (lady Markbyová), Miroslav Rataj (komorník Mason).

Ideální manžel
Ideální manžel