Nominační míry Českého lva: 11-11-9

Praha - V roce 2009 vzniklo 34 českých hraných a 13 dokumentárních filmů, nejvíce v historii Českého lva. Dva z nich - dramata Protektor a 3 sezony v pekle - získaly největší počet „lvích“ nominací, každý jedenáct. Třetí příčku obsadila Kawasakiho růže s devíti nominacemi. Večerem, lehce inspirovaným „filmem, který potopil Titanic“, provázel herec a muzikant Jan Budař s mírami 90-90-90. Kromě vyhlášení kandidátů na letošní výroční filmové ceny byla v domodra laděném sále Paláce Lucerna už některá ocenění i předána. Pořadatelé večera mysleli také na dobročinnost – odpovědí na „falešnou“ anketní otázku mohli diváci přispět na konto Člověka v tísni, odkud peníze poputují na pomoc Haiti. Záznam pořadu najdete v archivu iVysílání.

Oba snímky s nejvíce nominacemi – 3 sezony v pekle, Egonem Bondym volně inspirovaný příběh o lásce, poezii a vzdoru, a Protektor, válečné drama z období protektorátu o lidské důstojnosti i životě samém – se objevují také mezi nominovanými na Nejlepší film. Posledním v trojici je snímek dvojice Hřebejk-Jarchovský Kawasakiho růže, který byl od převážně komediálních tvůrců úkrokem do dramatických filmových vod.

Na festival v Cannes se podívají vítězové kategorií Nejlepší herec a herečka. Po jedné nominaci v každé mají tři už zmíněné snímky. Revoltující Kryštof Hádek a jeho femme fatale Karolina Gruszka (3 sezony v pekle); rozhlasový reportér Marek Daniel a jeho filmová žena Jana Plodková (Protektor) a Martin Huba a Lenka Vlasáková coby pochybovačná Lucie (Kawasakiho růže).

Vedlejší role ovládl Hřebejkův film nominacemi pro Ladislava Chudíka, debutanta mezi herci Antonína Kratochvíla a naopak zkušenou herečku Danielu Kolářovou. O zbývající šance se podělila Klára Melíšková (Protektor), Tereza Voříšková jako představitelka Gábiny ve filmu Ireny Pavláskové Zemský ráj to na pohled a Martin Huba, který může za roli v Kawasakiho růži získat lva pro nejlepšího herce, tentokrát za roli otce ve 3 sezonách v pekle.

Ani nominace na režii nijak překvapivě nevybočují. Tomáš Mašín, který po reklamních „sprintech“ debutoval úspěšně v celovečerním „maratonu“, se o křišťálovou sošku utká s protřelejšími Janem Hřebejkem a Markem Najbrtem.

Do finálové trojice nejlepších dokumentů pak akademie vybrala čtyřdílný filmový cyklus Zapomenuté transporty, který loni dokončil po deseti letech výzkumu a natáčení historik a politolog Lukáš Přibyl. Ze třinácti loňských dokumentárních snímků zaujal i akční film o lásce k pivu Občan Havel přikuluje rodinných tvůrců Jana a Adama Novákových a Vítejte v KLDR dokumentaristky Lindy Jablonské o jednom veselém zájezdu do neveselé země.

Přehled všech nominací najdete v příloze. Po jedné nominaci mezi hranými snímky má kromě filmu Zemský ráj to na pohled (ženský výkon ve vedlejší roli) také snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (nejlepší výtvarný počin). Tři nominace pak thriller Normal Julia Ševčíka (kamera, zvuk, hudba).

První „lví“ vlaštovky

Ač se o majitelích Českých lvů rozhodne až za měsíc 6. března, oceňovalo se už i na nominačním večeru. Tvůrci Protektora z rukou Ester Kočičkové, převtělené do filmu Muži v říji, a Zapomenutých transportů z rukou „blbé blondýny“ Ivy Pazderkové převzali ocenění filmových kritiků za nejlepší hraný a dokumentární film. Protektor získal dnes večer ještě jednu z cen – pro nejlepší filmový plakát, který je dílem režisérova bratra, grafika Aleše Najbrta.

Legálně nejstahovanějším filmem loňského roku byl vyhlášen naopak kritiky příliš nechválený snímek Sněženky a machři po 25 letech. Pro cenu si na pódium přišel režisér Viktor Tauš a „Marika“ Eva Jeníčková. Osobně ale nedorazil jejich filmový kolega Danny Boyle pro ocenění za nejlepší zahraniční film Milionář z chatrče.

Budař by se pro legraci nechal i rozkrájet

Vyhlašování jednotlivých nominací statečně tmelil moderátor večera Jan Budař – v obleku, v plavkách i s hlavou oddělenou od těla. Došlo nejen na jeho slibovaný druhý největší hit, píseň Ať žije český film, ať žije Český lev, ale i na rekord v nulové sledovanosti, pokus s vlivem slov na rýži a obnažené ňadro.

V rozpustilém duchu bude jistě probíhat i samotné vyhlášení cen Českého lva 2009 6. března, kterého se moderátorsky zhostí Bolek Polívka s Pavlem Liškou. Diváci budou moci ceremoniál opět sledovat v přímém přenosu na obrazovkách České televize.